przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 6 marca 2015

Prezydent: Zwiększa się siła ruchów obywatelskich

  |   Wywiad Prezydenta RP dla Radia Merkury Wywiad Prezydenta RP dla Radia Merkury Wywiad Prezydenta RP dla Radia Merkury Wywiad Prezydenta RP dla Radia Merkury

Samorządność polska to jedno z największych i najsensowniejszych osiągnięć w dorobku 25-lecia wolności. Nie ma potrzeby żadnych rewolucyjnych zmian w ustroju samorządowym, jest potrzeba doskonalenia istniejących rozwiązań - przekonywał Prezydent RP Bronisław Komorowski w wywiadzie dla Radia Merkury w Poznaniu.


Prezydent w Poznaniu wziął udział w Kongresie 25-lecia Samorządu Terytorialnego.
 

Bronisław Komorowski pytany o zmiany konieczne w funkcjonowaniu samorządu, odparł, że w Sejmie jest prezydencki projekt ustawy zmierzający do pogłębienia samorządności w kilku bardzo ważnych aspektach m.in. jeśli chodzi o udział obywateli w bezpośrednim sprawowaniu władzy, czyli zwiększonego wpływu obywateli na wiele decyzji podejmowanych przez samorządy. Zobacz także: "Samorząd terytorialny źródłem poczucia bezpieczeństwa"

 

Jak dodał to się dzieje trochę bez regulacji ustawowych, czego przykładem jest zwiększająca się siła różnych ruchów obywatelskich, które w tych wyborach samorządowych, także w Poznaniu, dały o sobie bardzo pozytywnie znać. Ocenił ponadto, że przejawem świadomego dążenia do zwiększenia partycypacji obywateli w podejmowaniu decyzji są tzw. budżety obywatelskie.
 

- To powinno być sygnałem świadczącym o tym, że narasta głębokie przekonanie i oczekiwanie pogłębienia samorządności – zaznaczył Bronisław Komorowski.
 

Pytany czy samorządy mogą liczyć na ustawę metropolitalną odpowiedział, że dużo się o niej mówi, ale jej nie ma. Jak ocenił, wydaje się, że obecnie nie ma większości parlamentarnej do przyjęcia takiej ustawy, ale też wśród samorządowców opinie są bardzo podzielone. - Tendencja do zwiększonych powiązań między miastem, a terenami podmiejskim jest czymś naturalnym i godnym wspierania – zaznaczył.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.