Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 17 marca 2015

Prezydent w Radiu Koszalin: Wszędzie widać rozwój

  |   Wywiad Prezydenta RP dla Radia Koszlin Wywiad Prezydenta RP dla Radia Koszlin Wywiad Prezydenta RP dla Radia Koszlin

Prezydent Bronisław Komorowski mówił w Radiu Koszalin, że w każdej miejscowości w Polsce widać rozwój. Jak dodał, nie ma takiego miejsca w Polsce, gdzie nie byłoby widać zmian. Ocenił, że to jest dobrodziejstwo reformy samorządowej, a także członkostwa w UE.


- Teraz rozwój trzeba kontynuować w ramach następnego budżetu unijnego, bo to będą gigantyczne pieniądze – zaznaczył.


Prezydent jest zdania, że najważniejszym zadaniem na następne 25 lat jest pogłębienie samorządności. - Z samorządnością musi iść nie tylko zwiększenie władzy, oddania przez władzę centralną jeszcze więcej uprawnień, ale także zwiększenie odpowiedzialności – zaznaczył.
 

Powiedział również, że jest zwolennikiem mechanizmów, które pozwalałyby samorządom w coraz większym stopniu opierać się o własne źródła finansowania, podatki lokalne itp.
 

Zdaniem Bronisława Komorowskiego drugi proces, który będzie zachodził to coraz większe uobywatelnienie samorządów. - Jestem zwolennikiem maksymalnie dużego zwiększenia uprawnień obywateli, czyli ich uczestnictwa także w procesach decyzyjnych – powiedział.
 

Prezydent pytany o bezpieczeństwo w regionie odpowiedział, że Polska jest relatywnie bardzo bezpieczna, ale w niebezpiecznej rzeczywistości.
 

- Nam nie grozi żadna bezpośrednia wojna w tej chwili. Ale po to ma się armię, po to jest się członkiem potężnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, aby każdą wojnę uczynić jeszcze mniej prawdopodobną. Nic tak nie zniechęca potencjalnego agresora jak silny sojusz i silna armia u sąsiada – przekonywał.
 

Prezydent podkreślił, że Polska musi stawiać na wzmocnienie Sojuszu oraz wzmacniać własną obronność m.in. przez inwestycje w modernizację techniczną, w tym tarczę przeciwrakietową, ale też wiele innych systemów.
 

Poleć znajomemu