przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 3 września 2010

Wywiad Prezydenta RP dla niemieckiego dziennika „FAZ”

Prezydent Bronisław Komorowski

Pogłębienie procesu pojednania między Polakami a Niemcami jest jednym z największych sukcesów pokolenia Solidarności - ocenił prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla niemieckiego dziennika "Frankfurter Allgemeine Zeitung".

W piątek Komorowski składa swoją pierwszą wizytę w Niemczech po objęciu w sierpniu urzędu. Wraz z prezydentem RFN Christianem Wulffem odwiedzi po południu miejsce pamięci na terenie byłego obozu koncentracyjnego Sachsenhausen.

- Sachsenhausen jest dla nas symbolem złej przeszłości, czasu, kiedy wielu Polaków zostało zamordowanych, w tym dowódca podziemnej Armii Krajowej Stefan Grot-Rowecki. Wizyta w Sachsenhausen jest okazją, by zaprezentować wspólne spojrzenie na niedobrą przeszłość. Pokazujemy jednocześnie, że zostawiamy tę przeszłość za sobą i koncentrujemy się na przyszłości - powiedział prezydent Komorowski.

Jak dodał, w Polsce trudno znaleźć rodzinę, która nie straciłaby kogoś w czasie niemieckiej okupacji. Jednak negatywny obraz Niemców zaczął się kruszyć na początku lat sześćdziesiątych. - Początkiem była odważna, wówczas niesłychanie ostro krytykowana przez komunistów deklaracja polskich biskupów o wzajemnym przebaczeniu oraz niemiecka odpowiedź na nią - przypomniał prezydent.
Zobacz także: Pierwsza oficjalna wizyta w Niemczech Prezydent: Będzie szczyt polsko-francuski Prezydent uczcił pamięć ofiar wojen Pierwsza oficjalna wizyta we Francji Prezydent o nowej formule Trójkąta Weimarskiego Prezydent: Polska chce udziału w dyskusji ws. strategii NATO Prezydent o priorytetach polskiej prezydencji w UE "Chcemy być rzecznikiem postępu integracji Europy" Prezydent z oficjalną wizytą w Brukseli
Ocenił, że ogłoszenie listu biskupów, było chwilą trudnego, ale niesłychanie głębokiego wyboru dla wielu Polaków i trudna chwila dla polskiego katolicyzmu. - Wielu stanęło wtedy przed trudnym wyborem. Albo przyłączyli się do przekonującej drogi wskazanej przez polskich biskupów, albo kierowali się uczuciami swoich rodzin, w których pamięć o ofiarach jeszcze była świeża - powiedział Bronisław Komorowski.

- Kobiety i mężczyźni, którzy dokonali tego wyboru, nawiązywali potem do tego w antykomunistycznej opozycji. Pogłębienie procesu pojednania między Polakami a Niemcami jest jednym z największych sukcesów mojego pokolenia, pokolenia Solidarności. Zdołaliśmy przekonać większość Polaków, że Niemcy są dobrymi sąsiadami. To wymagało czasu i odwagi, ale dziś możemy traktować pojednanie jako oczywisty sukces - podkreślił.

 

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.