przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 21 kwietnia 2015

„Gdynia zawsze była polskim oknem na świat”

  |   Wywiad z prezydentem w Radiu Gdańsk Wywiad z prezydentem w Radiu Gdańsk Wywiad z prezydentem w Radiu Gdańsk

W rozmowie z Radiem Gdańsk prezydent przyznał, że miłość do Gdyni odziedziczył po pokoleniu ojca i jego marzeniach o polskiej wielkości, wyrażającej się także w nowoczesności. – A nowoczesność to architektura, urbanistyka, realizacja marzeń o Polsce, która jest otwarta na świat – mówił prezydent dodając, że Gdynia była zawsze polskim oknem na świat i marzeniem o wielkości ekonomicznej.

 

Jak powiedział, nadanie Gdyni tytułu Pomnika Historii to podziękowanie za ogromne dokonania w ochronie substancji zabytkowej, jaką jest gdyńskie modernistyczne śródmieście. W opinii prezydenta ochrona zabytków na taką skalę jest dziś możliwa w Polsce dzięki ogromnym środkom, jakie na ten cel pozyskiwane są z Unii Europejskiej.

 

Pytany o tereny po Stoczni Gdańskiej przyznał, że nieszczęściem było potraktowanie ich tylko jako symbolu Solidarności, co skończyło się bankructwem. – Gdzieś zabrakło refleksji, że nawet w sytuacji bankructwa warto uratować te symbole, które tworzą klimat miasta. Napisałem list do pana prezydenta Gdańska w tej sprawie, dostałem uprzejmą odpowiedź i widzę, że są podejmowane działania zmierzające do tego, żeby przynajmniej dźwigi portowe uratować – powiedział prezydent. Jak zapewnił, wspiera to działanie i nadal będzie to robić.

 

Odnosząc się do słów szefa FBI o współodpowiedzialności Polaków za Holokaust, Bronisław Komorowski zauważył, że bardzo trudno jest walczyć ze stereotypami i ludzką ignorancją, jaką w jego opinii ta wypowiedź była. Jak mówił, gdyby szef FBI zwiedził uważnie Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, znalazłby wystarczająco dużo dowodów na polski wkład w ratowanie Żydów. – Zabrakło wiedzy, wyczucia dyplomatycznego, stąd kłopot strony amerykańskiej, a dla nas duża przykrość – mówił prezydent Zobacz także: "Rozbicie złych stereotypów wymaga trudnej pracy" podkreślając, że od lat trwa batalia, w której prostowane są tego rodzaju błędne opinie o Polsce. – Z tym się trudno walczy, ale robimy to skutecznie. Takim skutecznym działaniem były m.in. obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz – przypomniał Bronisław Komorowski.

 

Pytany o plany na przyszłość prezydent zapowiedział powstanie programu skierowanego do młodych ludzi, który ma ułatwić im start w dorosłe życie, a także wprowadzenie rozwiązań opartych na zasadzie in dubio pro tributario, która nakazuje rozstrzyganie wątpliwości podatkowych na korzyść podatników.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.