przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 24 maja 2011

Prezydent w społecznościowej rozmowie z Polityka.pl

Prezydent odpowiadał na pytania, które czytelnicy Polityka.pl zadawali za pośrednictwem naszego forum oraz profilu Polityki na Facebooku, w ramach akcji „Zapytaj prezydenta”. Wywiad ukazał się 24 maja 2011 r. na stronie Polityka.pl

 

POLITYKA.PL: Panie prezydencie, czy zamierza pan aktywnie włączyć się w kampanię parlamentarną, czy też będzie pan starał się być neutralny?

 
Bronisław Komorowski:
Zależy, co kto rozumie pod słowem kampania. Obowiązkiem prezydenta jest na przykład prowadzenie kampanii - szczególnie przed wyborami - na rzecz frekwencji. To jest stary problem polski. Będę prowadził jak najintensywniejszą kampanię profrekwencyjną. Ale oczywiście rozumiem pytanie w ten sposób: czy będę stronniczy. Nie, prezydent powinien być neutralny, nie tylko z mocy konstytucji, ale z mocy dobrego obyczaju. Powinien zachować dystans do bieżącej walki politycznej. Nie będę ukrywał – nikt chyba tego ode mnie nie oczekuje – że mam swoje sympatie i w jednym miejscu mam ulokowane polityczne serce. Ale życzę wszystkim, aby ta konkurencja była konkurencją szlachetną i dała dobre wyniki w postaci dobrego ukształtowania parlamentu. A także stworzyła szanse na ukształtowanie dobrego rządu.

Czy byłby pan w stanie zaakceptować ewentualną porażkę Platformy Obywatelskiej w wyborach? Chodzi nam w szczególności o to, czy gdyby wybory wygrała partia Jarosława Kaczyńskiego, to będzie pan skłonny współpracować z nią?

 

Jestem z urodzenia optymistą, więc nie buduję czarnych scenariuszy, ale oczywiście prezydent musi być gotowy do współpracy z każdym rządem. Także w relacjach z każdym rządem prezydent powinien się liczyć z jakimiś napięciami. Ale zawsze sprawą zasadniczą jest to, czy te napięcia dadzą dobry efekt. A to już zależy nie tylko od prezydenta, także od większości parlamentarnej i od przyszłego rządu.

 
1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, NASTĘPNA
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.