Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 8 maja 2015

"Wyzwaniem jest utrzymanie konkurencyjności Polski"

  |   Wywiad Prezydenta RP dla TVN 24 Wywiad Prezydenta RP dla TVN 24 Wywiad Prezydenta RP dla TVN 24 Wywiad Prezydenta RP dla TVN 24 Wywiad Prezydenta RP dla TVN 24

Utrzymanie konkurencyjności Polski we wszystkich obszarach - to zdaniem prezydenta Bronisława Komorowskiego najważniejsze wyzwanie na najbliższe lata. - Dzisiaj wielkim celem, przed którym stoi Polska jest utrzymanie konkurencyjności Polski we wszystkich obszarach, także w gospodarce - mówił prezydent w programie "Czas decyzji" w TVN 24.
 

- Jeżeli nie utrzymamy konkurencyjności, to przegramy wyścig z innymi, szybko rozwijającymi się czy modernizującymi krajami świata zachodniego - przestrzegał, podkreślając, że to jest wielkie wyzwanie.


- Wielkim zadaniem jest utrzymanie Polski na ścieżce rozwoju gospodarczego, bo z rozwoju gospodarczego wynika potęga polityczna, militarna, szanse kultury, a także sportu - zaznaczył.
 

Prezydent przypomniał również, że złożył w Sejmie projekt ustawy wspierającej innowacyjność. - Jeśli Sejm przyjmie ustawę o innowacyjności, Polska awansuje błyskawicznie, jeśli chodzi o atrakcyjność gospodarki - podkreślił.


- Praktycznie to oznacza, że młodzi ludzie, którzy szukają atrakcyjnych miejsc pracy, ciekawych, związanych ze swoimi kwalifikacjami, będą je coraz częściej znajdowali w Polsce - dodał Bronisław Komorowski.

 

Pytany o kwestię wprowadzenia euro w Polsce, przypomniał, że proponował debatę w tej kwestii dopiero po tegorocznych wyborach parlamentarnych. - Nie ma sensu wywoływać dyskusji, która jest dyskusją pozorną, nieprowadzącą do żadnych realnych rozwiązań, tylko po to, aby kłócić się wokół nierealistycznie postawionych dat wejścia do strefy euro. Prosiłem, sugerowałem, żeby tę dyskusję rozpocząć po wyborach parlamentarnych, a więc wtedy kiedy to może skończyć się jakąś polityczną konkluzją i decyzją - powiedział.


- Do tego potrzebna jest zgoda, a także wola polityczna i do tego jest potrzebne uzdrowienie strefy euro, a jeszcze żaden z tych warunków nie został spełniony - dodał.  W ocenie prezydenta, wszyscy wiedzą, że samo wypełnienie kryteriów z Maastricht jest korzystne dla polskiej gospodarki. Warto się więc starać o spełnienie tych kryteriów i to proponuję - akcentował.
 

Prezydent wskazywał, że podczas swojej kadencji konsekwentnie buduje zgodę w najważniejszych dla kraju sprawach. - Zgoda w polityce oznacza dążenie do uzyskania sytuacji, w której w sprawach najważniejszych dla kraju potrafimy współpracować, współdziałać. Ja taką zgodę konsekwentnie buduję - powiedział. Przypomniał, że w kwestii polityki prorodzinnej została osiągnięta zgoda między prezydentem, rządem, samorządem, organizacjami pozarządowymi, pracodawcami. - Zgoda przyniosła efekty w postaci Karty Dużej Rodziny, zapisów, które są realną pomocą dla polskich rodzin - zaznaczył. Jak dodał, zgoda to także rozwiązywanie problemów bezpieczeństwa, np. w Radzie Bezpieczeństwa Narodowego.

Zwrócił uwagę, że założenia przygotowanego w Kancelarii Prezydenta projektu ustawy rodzinnej adresowane są do młodych ludzi, pozwalają na łączenie aktywności rodzicielskiej i zawodowej, bo pozwala inaczej organizować czas pracy i czas urlopu rodzicielskiego. - W przyszłej kadencji chcę zrobić więcej, stworzyć specjalny program "Dobry start dla młodych" - zapowiedział.

Poleć znajomemu