przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 22 września 2011

Prezydent: Polska bliżej zniesienia wiz do USA

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Nowym Jorku

Prezydent Bronisław Komorowski z wizytą w Nowym Jorku

Przebywający w Nowym Jorku prezydent Bronisław Komorowski powiedział, że Polska jest bliżej zniesienia wiz do Stanów Zjednoczonych. - Mam nadzieję, że stanie się to w przyszłym roku - mówił prezydent w programie "Gość Jedynki" w TVP.  Rozmowa odbyła się w siedzibie nowojorskiej giełdy.

 

Czy jesteśmy bliżej zniesienia wiz - pytał dziennikarz. - Jesteśmy bliżej zniesienia wiz, zmiany systemu wizowego i odnotowuję to z ogromną satysfakcją i nadzieją, że złożona w wyniku mojej wizyty w USA w ubiegłym roku obietnica prezydenta Stanów Zjednoczonych będzie dotrzymana - powiedział prezydent Bronisław Komorowski, który jest z wizytą w Nowym Jorku.

 

- Jestem przekonany że trwa duża praca, wykonywana zarówno przez administrację amerykańską, jak i przez polskie
środowiska, praca lobbingowa w Kongresie Stanów Zjednoczonych, aby to, o czym marzymy - aby Polska była objęta systemem ruchu bezwizowego - stało się faktem. Mam nadzieję, że stanie się to w przyszłym roku - powiedział Bronisław Komorowski.

 

Pytany, czy na środowej kolacji z udziałem innych uczestników sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, miał okazję zamienić kilka słów z prezydentem Barackiem Obamą, powiedział, że to są spotkania, w których uczestniczy kilkaset osób, spotkania grzecznościowe. - Ale - podkreślił Bronisław Komorowski - Polska się wyróżnia na tle prawie wszystkich tu obecnych głów państw, tym, że mamy w miarę regularne spotkania i konsultacje z administracją amerykańską, także na szczeblu prezydentów.
  Zobacz także: Prezydent w Nowym Jorku Wystąpienie prezydenta na 66. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ Prezydent oddał hołd strażakom-bohaterom 11 września Prezydent spotkał się z Polonią

Prezydent pytany o sprawę niepodległości Palestyny, powiedział, że nie jest do końca wiadomo w jakim trybie sprawy związane z oczekiwaniami Palestyny będą rozstrzygane przez ONZ czy na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa - wtedy Polska w Radzie Bezpieczeństwa nie zasiada, czy na Zgromadzeniu Ogólnym ONZ - wtedy Polska będzie musiała zająć stanowisko jednoznaczne.

 

- Polska stawia na to, aby zachęcić obie strony konfliktu, do powrotu do stołu negocjacji, do rozmawiania, szukania kompromisowego rozwiązania. Zgadzamy się w pełni z tym, że Palestyńczycy mają absolutne prawo do swojego państwa, słuszne są ich oczekiwania, że świat to zrozumie i doceni, ale chcielibyśmy, żeby to stało się nie w wyniku narastania konfliktu na Bliskim Wschodzie i kosztem poczucia bezpieczeństwa Izraela, tylko chcielibyśmy, żeby to się odbyło na drodze procesu pokojowego opartego o negocjacje, o kompromis - podkreślił Bronisław Komorowski.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.