przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 26 października 2011

Prezydent: Polsce zależy na uzdrowieniu strefy euro

Wywiad prezydenta dla programu „Na pierwszym planie” w TVP 1   |   Wywiad prezydenta dla programu „Na pierwszym planie” w TVP 1 Wywiad prezydenta dla programu „Na pierwszym planie” w TVP 1 Wywiad prezydenta dla programu „Na pierwszym planie” w TVP 1

- Chcemy być członkiem strefy euro w przyszłości i liczymy na jej uzdrowienie - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w programie „Na pierwszym planie” w TVP 1. Zaznaczył, że Polska aktywnie uczestniczy w rozwiązywaniu problemów strefy euro.


Prezydent podkreślił, że strefa euro ma obecnie kłopoty, a Polska chce pomóc w ich rozwiązaniu. - W ramach polskiej prezydencji w Radzie UE, walczymy o ratowanie strefy euro, chociaż nie jesteśmy w tej chwili członkiem tej strefy, ale chcemy być. Chcemy wejść do uzdrowionej strefy euro – powiedział Bronisław Komorowski w rozmowie z Piotrem Kraśko.
 

Prezydent ocenił, że zależy nam na strefie euro, na jej losie i pracujemy na to, żeby ta strefa ponownie wróciła do swojej dobrej kondycji, co – jak zaznaczył - nie jest takie proste. Bronisław Komorowski podkreślił jednocześnie, że tzw. sześciopak to w znacznej mierze zasługa polskiej prezydencji , mająca służyć uzdrowieniu strefy euro.
 

- Polska chce być członkiem strefy euro w przyszłości, przyglądamy się temu co, tam się dzieje. Liczymy na to, że ta strefa się uzdrowi. Kiedyś była to strefa przyspieszonego rozwoju i liczymy na to, że to nastąpi – powiedział Bronisław Komorowski.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że Polska podjęła już decyzję, że będzie członkiem strefy euro, uzyskując członkostwo w UE. - Natomiast - jak podkreślił - jest kwestia wyboru momentu.
 

W opinii Bronisława Komorowskiego, nie należy sugerować, że można to zrobić dziś, jutro, czy pojutrze. - Każdy człowiek odpowiedzialny powie: pracujmy nad tym, żeby strefa euro się zreperowała, pomagajmy, ale chcemy wejść do strefy uzdrowionej – powiedział prezydent.
 

Dodał też, że aby nie tracić czasu znaczna część przygotowań – do członkostwa w strefie euro - powinna się odbywać już teraz. - Warto, abyśmy sobie powiedzieli tak: dzisiaj pracujemy na uzdrowienie strefy euro nie będąc jej członkiem, chcemy wejść do tej strefy, nie mówimy kiedy, patrzymy, kiedy strefa euro odzyska swoją atrakcyjność i na ten moment powinniśmy być przygotowani, żeby podjąć decyzję o faktycznym członkostwie w momencie, kiedy to się Polsce będzie opłacało – powiedział Bronisław Komorowski.
 

Jak dodał, wierzy, że strefa euro odzyska swój wigor, swoje wartości, szanse na to, aby być obszarem przyspieszonej integracji europejskiej i będzie zyskiwała na konkurencyjności w stosunku do USA, Rosji, Chin i innych.
 

Zdaniem prezydenta, ogromna większość polskiej opinii publicznej stawia na to, że Unia Europejska będzie się dalej integrowała, a Polska będzie budowała swoje znaczenie i pozycję w świecie oraz Europie także na tym, że zbudujemy mocną pozycję w UE.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.