przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 listopada 2010

Wywiad Prezydenta RP dla Onet.pl

Narosły wątpliwości, czy jest Pan za prywatyzacją lasów, czy przeciwko.

 

Nie wiem kto te wątpliwości podsyca, bo powszechnie wiadomo, że jestem przeciwnikiem prywatyzacji lasów. Czuję tu rękę moich przeciwników. Zamiast sadzić takie bzdury, niech lepiej sadzą las (śmiech).

 

Czy będzie Pan zabiegał o dopłaty europejskie dla rolników na tym samym poziomie co dotychczas?

 

Nie, bo teraz toczy się batalia o poprawę warunków finansowania rolników polskich. Chodzi o to, aby polski rolnik uzyskiwał dopłaty na jednakowych zasadach, co jego koledzy z całej Unii.

 

A będzie się Pan sprzeciwiał odebraniu dopłat dla barów mlecznych? Wiemy, że w dużej mierze studenci i osoby ubogie na tym ucierpią.

 

Generalnie uważam, że lepiej dopłacać do studenta, a nie do instytucji i to jeszcze takiej, która funkcjonuje na rynku.

 

A zaakceptuje Pan podwyżkę podatku VAT na książki?

 

Podwyżka podatków to nie jest nic przyjemnego. Pamiętajmy jednak, że i tak jesteśmy poniżej średniej europejskiej podatku VAT. Lepiej nie podnosić podatków, ale czasami bywa to konieczne.

 

Jest Pan zwolennikiem zmian w Konstytucji?

 

Jestem i za chwilę sam wyjdę z inicjatywą ustawodawczą w zakresie zmian Konstytucji o czym mówiłem w kampanii wyborczej. Jest już praktycznie zamknięty rozdział "Polska w Europie", którego nie ma w Konstytucji RP, a powinien być. Nie ma takiego rozdziału, bo Konstytucja RP była przyjmowana przed wejściem Polski w struktury UE.

 

A będzie Pan za osłabieniem roli prezydenta w Konstytucji RP, czego chcieli politycy PO?

 

Nie, nigdy za takimi zmianami nie byłem i nie jestem. Oczywiste jest, ze obecna prezydentura będzie sprawowana zgodnie z Konstytucją uchwaloną w 1997 r. Ale mam świadomość, że przyszłość uprawnień prezydenckich (szczególnie silne weto) może zależeć od sposobu sprawowania funkcji prezydenta w tej kadencji.

 

Komisja Hazardowa zakończyła swoje prace i według raportu przewodniczącego Komisji Mirosława Sekuły afery nie było. Czy Mirosław Drzewiecki i Zbigniew Chlebowski, których po wybuchu afery wspierał Pan dobrym słowem powinni wrócić do aktywnej polityki w ramach PO.

 

Nie jestem członkiem żadnej partii i proszę zwolnić mnie od komentowania spraw partyjnych.

 

To porozmawiajmy o Januszu Palikocie. Czy wierzy Pan w sukces partii Palikota?

 

Nie, nie wierzę w sukces partii Palikota. Znajomości z Januszem Palikotem nigdy się nie wyprę, mimo że Palikot kierując się pewnie dobrymi intencjami trochę zaszkodził mi w wyborach prezydenckich. Nie cenię sobie ludzi, którzy dla politycznych kalkulacji poświęcają znajomość i przyjaźń. Uważam, że Janusz Palikot popełnił błąd najpierw uprawiając politykę nadmiernej wojowniczości, a teraz odchodząc z PO.

 

Pamiętamy, że Janusz Palikot chciał raportu zdrowia Lecha Kaczyńskiego i najważniejszych osób w kraju. W USA i w wielu innych państwach jest to praktykowane działanie. Czy Pan zamierza składać publiczne raporty o stanie swojego zdrowia?

 

Nie popierałem wtedy propozycji Janusza Palikota i dzisiaj też nie zamierzam tego czynić. Sfera prywatności musi być szanowana, nawet jeśli to dotyczy Prezydenta RP.

 
POPRZEDNIA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, NASTĘPNA
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.