Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Poniedziałek, 8 listopada 2010

Wywiad Prezydenta RP dla Onet.pl

Opublikuje Pan aneks WSI?
 

Nie opublikował go Lech Kaczyński mając szereg wątpliwości. Ja podzielam w zasadniczy sposób wątpliwości mojego poprzednika. Nie, publikacji aneksu WSI nie będzie.

 

Wycofał Pan dwa wnioski Lecha Kaczyńskiego z Trybunału Konstytucyjnego. Czy możemy się spodziewać, że kolejne wnioski Pańskiego poprzednika zostaną wycofane z TK?

 

Tak, jest to możliwe. Być może jeszcze inne wnioski zostaną wycofane. Oceniam, że część tych wniosków była nieuzasadniona i chyba motywowana walką polityczną.

 

Coraz częściej mówi się o możliwej koalicji po przyszłych wyborach parlamentarnych PO-SLD? Pan będzie sprzyjał takiej koalicji?

 

Popierałem i pomagałem w konstruowaniu obecnej kadencji, ale rolą prezydenta jest zachęcanie partii do szukania w szerokim układzie tego, co może być wspólne. Dotyczy to partii centrowych jak i lewicowych, czy prawicowych. Chcę mieć przy sobie polityków o różnej wrażliwości ideowej. Oznaką tego jest obecność w Kancelarii profesora Tomasza Nałęcza i Sławomira Nowaka. Będzie ktoś z nurtu ludowego a na twardego prawicowca trzeba będzie poczekać. Miejsce jest jednak przygotowane.

 

Czy będzie się Pan ubiegał o prezydenturę na drugą kadencję?

 

Na to pytanie jest stanowczo za wcześnie. Właśnie rozpocząłem pierwszą kadencję i tego się trzymajmy. Na decyzje o kandydowaniu przyjdzie jeszcze czas za niecałe pięć lat.

 
Dziękuję za rozmowę.
 

 

POPRZEDNIA 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7,
Poleć znajomemu