przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 15 lutego 2012

Konieczny dialog ws. reformy emerytalnej

Wywiad prezydenta dla programu Piotra Kraśki - Na pierwszym planie w TVP 1   |   Wywiad prezydenta dla programu Piotra Kraśki - Na pierwszym planie w TVP 1 Wywiad prezydenta dla programu Piotra Kraśki - Na pierwszym planie w TVP 1

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił znaczenie dialogu ze społeczeństwem w sprawie reformy systemu emerytalnego. - To wielka, potrzebna Polsce reforma – ocenił prezydent i zapowiedział, że będzie przysłuchiwał się dyskusji, a także w niej uczestniczył.


Zdaniem prezydenta, to jest właściwy moment na przeprowadzenie reformy systemu emerytalnego. - Nie będzie długo, długo w Polsce takiego czasu, kiedy jest wzrost gospodarczy, ekipa, która jest zdeterminowana do wprowadzenia istotnych reform i perspektywa paru lat do wyborów. To jest ten moment, kiedy można wiele zrobić, z punktu widzenia strategicznych zadań stojących przed Polską - powiedział prezydent w wywiadzie dla programu Piotra Kraśki - Na pierwszym planie w TVP 1.  - Polska ma dziś możliwość przeprowadzenia reforma w sytuacji w miarę komfortowej – ocenił. Zobacz także: Wywiad Prezydenta RP dla programu "Na pierwszym planie" TVP1


Prezydent podkreślił, że debata w sprawie zmian systemu emerytalnego będzie toczyła się w Sejmie, w komisjach, w mediach, toczy się też w Kancelarii Prezydenta. Przypomniał, że spotkał się w tej sprawie z liderami partii politycznych.  - Nie usłyszałem żadnych recept ekstra, całościowych, usłyszałem kilka cennych uwag, sugestii dotyczących raczej tego , co w ramach propozycji rządowej można zmienić, zastosować - powiedział.

 

Zobacz także: Spotkanie prezydenta na temat reformy emerytalnej   - Uważam, że na dyskusję przyjdzie czas w parlamencie – mówił Bronisław Komorowski. - Będę sam się jej nie tylko pilnie przysłuchiwał, ale też będę chciał w niej uczestniczyć, bo jest o czym dyskutować - zapowiedział.
 

Prezydent przypomniał, że w swoim wystąpieniu w Sejmie zachęcał premiera i rząd do podjęcia bardzo trudnego, bardzo ryzykownego przedsięwzięcia, ale koniecznego z punktu widzenia przyszłości Polski i Polaków, jakim jest reforma systemu emerytalnego.
 

Bronisław Komorowski zaznaczył, że nie chce wnikać w szczegóły, bo te są właśnie kwestią działania rządu. Ale warto – podkreślił - żebyśmy pamiętali, że wszystkie kraje europejskie często dużo zamożniejsze od nas musiały przejść przez etap niepopularnych, trudnych, ale zbawiennych z myślą o przyszłości reform w tym obszarze. Jak dodał, trzeba mieć odwagę podejmowania decyzji wtedy, jeśli ma się wewnętrzne przekonanie, że służą one Polsce.
 

- Chciałbym przekazać uznanie rządowi, że takie decyzje jest w stanie podejmować, nie z myślą o kalkulacji wyborczej, czy o tym, co będzie się działo w perspektywie 2 lat, ale z myślą po przyszłości Polski i Polaków zarówno przyszłych emerytów, jak i tych, którzy będą pracowali na przyszłe emerytury starszego pokolenia – powiedział Bronisław Komorowski.
 

Zaznaczył, że odwaga jest niezbędna w polityce jeśli to ma być przyzwoita, uczciwa polityka. Bo – jak dodał – uczciwa polityka polega na tym, że się podejmuje nie tylko mile brzmiące hasła, inicjatywy budujące popularność.
 

Według prezydenta, zawsze lepiej ponosić ryzyko – także natury sondażowej – związane z podejmowanymi z niekoniecznie popularnymi, ale bardzo ważnymi i potrzebnymi Polsce decyzjami niż tracić tę popularność z innych powodów.
 

- Reformowanie Polski, jej unowocześnianie, stwarzanie warunków dla lepszych emerytur w przyszłości i nieobciążanie dzisiaj naszych dzieci, naszych wnuków tym, że będą musiały dwa razy więcej pracować na emerytury naszego pokolenia to jest odważna i uczciwa polityka – powiedział Bronisław Komorowski.
 

Prezydent podkreślił, że wielkim zadaniem, nie tylko rządu, jest prowadzenie dialogu z opinią publiczną, jest wyjaśnianie. Zwrócił uwagę, że w Niemczech zdołano uzyskać akceptację znaczniej części opinii publicznej dla analogicznych reform w systemie emerytalnym. - To wymaga koncentracji, wysiłku, dobrych pomysłów, ale też odpowiedzialności całej klasy politycznej - zaznaczył.
 

Bronisław Komorowski przypomniał, że o reformie systemu emerytalnego mówiło wiele ekip, z każdej strony sceny politycznej. - Wszyscy wiedzą, że jest ona konieczna, a nikt tego nie zrobił. Jest w końcu rząd, który podjął to wyzwanie, to ryzyko. I jeśli nie teraz to kiedy? – mówił prezydent – Teraz mamy wzrost gospodarczy, jako element amortyzujący trudności i ryzyka związane z reformą oraz możliwość myślenia w perspektywie wieloletniej, bo propozycja rządowa oznacza zmiany bardzo stopniowe, wolne, rozłożone na kilkadziesiąt lat.
 

Na pytanie o rząd Jerzego Buzka, który przeprowadził wielkie reformy, a ceną był rozpad AWS-u, Bronisław Komorowski odpowiedział: - Warto pamiętać o tym, że dziś Jerzy Buzek ma bardzo dobre notowania w opinii publicznej i bardzo dobrą pozycję międzynarodową. Prezydent zwrócił uwagę, że opinia publiczna w jakiejś mierze nagradza za odważne reformy.
 

- Warto pamiętać, że absolutna większość reform przeprowadzonych przez rząd AWS i UW , a potem już tylko AWS nie została zakwestionowana – mówił prezydent. I podkreślił, że akurat przykład Tadeusza Mazowieckiego i Jerzego Buzka powinien dać bardzo wiele do myślenia osobom ambitnym w polityce, że przejście przez trudne reformy, ale potrzebne Polsce i Polakom stwarza dodatkową legitymację na przyszłość nawet jeśli trzeba przejść przez okres trudny, bolesny, także spadków w sondażach.
 

- To jest wszystko do odbudowania, pod warunkiem, że się ma wewnętrzne przekonanie, że proponuje się rzeczy ważne, albo najważniejsze dla Polaków i podejmuje się z opinią publiczną podejmuje dialog, tłumaczy te posunięcia, wyjaśnia – podkreślił.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.