przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 4 marca 2012

Wywiad prezydenta dla Tomasza Wołka

Wywiad prezydenta dla Tomasza Wołka   |   Wywiad prezydenta dla Tomasza Wołka Wywiad prezydenta dla Tomasza Wołka

O satysfakcji z wysokiego poparcia społecznego w sondażach, trosce o porozumienie w najważniejszych dla Polski sprawach, trudnej reformie systemu emerytalnego mówił w wywiadzie dla Tomasza Wołka prezydent Bronisław Komorowski.


- Od ocen są inni, także dziennikarze, konkurenci polityczni. Ja mogę wyrazić jedynie ogromną satysfakcję , że moja praca, mój wysiłek jest oceniany politycznie, także przez zwolenników ugrupowań, które wystawiały konkurencyjnych kandydatów – powiedział prezydent pytany o wysokie wyniki poparcia w sondażach, w tym także wśród zwolenników PiS.


Zdaniem Bronisława Komorowskiego, każdy prezydent, jeśli chce dobrze sprawować swoją funkcję powinien przynajmniej starać się reprezentować całość społeczeństwa, a więc ludzi o bardzo różnych poglądach. - To cieszy, bo to znaczy, że można pozostając sobą, niczego nie udając, pracując w taki sposób jak się potrafi najlepiej zyskiwać akceptację – zaznaczył.
 

Prezydent wyraził nadzieję, że poparcie dla niego uda się przekuć na szersze zjawisko szukania tego, co łączy, co mogłoby być źródłem porozumienia także sił politycznych. - Idzie bardzo trudna reforma emerytalna i nie ukrywam, że bardzo by mi zależało, aby w sprawach najtrudniejszych, ale koniecznych z punktu widzenia przyszłości - dalszej niż jedne wybory - próbować działać razem pomimo różnic politycznych, programowych czy ideowych – powiedział.
 

Reforma systemu emerytalnego
 

Zwrócił uwagę, że reforma systemu emerytalnego jest niezbędna. - Warto się spierać o szczegóły, ale warto też budować przekonanie, że rozwiązanie generalne, czyli głęboka reforma tego obszaru, jest absolutnie niezbędna z punktu widzenia przyszłości Polski.


Zdaniem prezydenta, właściwie wszyscy wiedzą, że wyjściem, jest wydłużony czas pracy. - Warto się spierać o szczegóły, ale nie chciałbym się w sporze o szczegóły uczestniczyć, żeby nie tracić możliwości mówienia o generaliach, tych które mogą łączyć – zaznaczył.
 

Bronisław Komorowski wskazał też, że część opozycji – Ruch Janusza Palikota – jest skłonna poprzeć projekt rządowy, co jest bardzo pozytywne. - Mam nadzieje, że też inni wyciągną z tego wnioski i przynajmniej w części fundamentalnej dla tej reformy będzie możliwe porozumienie – dodał.
 

Prezydent ocenił, że reforma emerytalna to nie tylko jedna ustawa, którą rząd chce przeprowadzić, ale cały pakiet problemów mogących mieć różne rozwiązania uspokajające konkretne obszary społeczne, zawodowe.
 

- Jestem otwarty na każdy kontakt w tej sprawie. Zamierzam ponowić rozmowy, już po zebraniu opinii przez rząd, premiera. Będę chciał dowiedzieć się, czy są jakieś przemyślenia w poszczególnych klubach, które byłyby światełkiem w tunelu czy jaskółką zapowiadającą zmiany w kierunku myślenia razem o najtrudniejszej z reform, ale też najbardziej potrzebnej – mówił prezydent.
 

Zapowiedział, że będzie gotowy do uczestniczenia nie tylko w dyskusji , ale też ewentualnie w szukaniu rozwiązań, które pozwoliłyby tę trudną reformę przeprowadzić.


Euro 2012
 

Prezydent podkreślił, że organizacja Euro 2012 stwarza szanse na sukcesy promocyjne naszego kraju, na pochwalenie się gigantyczną zmianą na lepsze, jeśli chodzi o infrastrukturę, także drogową. Wskazywał na satysfakcję ze Stadionu Narodowego. – To widoczny znak nowej Warszawy – ocenił.


Wywiad z prezydentem został wyemitowany w telewizji TELE5.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.