Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czym jest Karta Dużej Rodziny

Karta Dużej Rodziny (KDR) – tak określa się jedno z rozwiązań polityki rodzinnej, dzięki któremu rodziny wielodzietne mają prawo do ulg, zniżek i zwolnień z opłat za korzystanie z wybranych usług i przy zakupie towarów u sprzedawców, którzy włączyli się w program.

Najczęściej Karta Dużej Rodziny jest elementem – jednym z kilku – realizacji szerszych samorządowych programów i strategii rozwoju, np.: programu rozwoju społecznego, włączenia społecznego, polityki rodzinnej.

 

Ze względu na podmiot realizujący oraz zasięg terytorialny wyróżnić można karty:

  • samorządu szczebla podstawowego (gminnego, miejskiego oraz powiatowego);
  • samorządu regionalnego (województwa);
  • ogólnokrajowe.

W Polsce zdecydowana większość kart to rozwiązania gmin lub miast. Do ich wprowadzenia władze samorządowe upoważnia ustawa o pomocy społecznej, wskazująca na podejmowanie nowych zadań z zakresu pomocy społecznej. Prowadzone są też prace nad wdrożeniem kart regionalnych. W Kancelarii Prezydenta RP i w instytucjach rządowych trwają ponadto przygotowania do wprowadzenia Ogólnopolskiej Karty Dużych Rodzin.
 

Samorządy często zapraszają do udziału w tym programie inne instytucje, korzystają nie tylko z własnego potencjału usług. Coraz częściej partnerami samorządów stają się inne samorządy np. w ramach tego samego powiatu, ale i instytucje komercyjne (sklepy, biura, warsztaty itp.) oferujące swoje usługi i towary wielodzietnym rodzinom na korzystnych warunkach (np. zniżki, rabaty, ulgi). 

 

W dokumentach prawa lokalnego, które wyjaśniają genezę wprowadzenia KDR wskazuje się na trzy podstawowe cele, jakie ma spełniać Karta. Najczęściej priorytetem są korzyści, które osiąga równocześnie społeczność lokalna jako całość i rodziny wielodzietne, które są członkami tejże społeczności.

 

Karta i związane z nią uprawnienia mają spełniać następujące, wzajemnie uzupełniające się cele:

1.       demograficzne:

a.       zachęcić potencjalnych rodziców, mieszkających na terenie obowiązywania karty, do posiadania kolejnych dzieci.

 

2.       finansowe:

a.       zachęcić rodziny wielodzietne (lub planujące posiadanie większej liczby dzieci) do zamieszkania lub pozostania w mieście lub gminie.

 

3.       ekonomiczne:

a.       wspierać budżety rodzin obciążonych kosztami utrzymania wielodzietnej rodziny; tym bardziej, że część tych rodzin jest uboga;

b.      zwiększyć popyt na lokalne usługi i dobra – dzięki ulgowym warunkom korzystania dla dużych rodzin. W ten sposób można dążyć do poprawy kondycji lokalnych podmiotów gospodarczych włączonych do programu KDR.

 

4.       społeczne (w tym: wyrównywanie szans):

a.       umożliwić integrację dużych rodzin zarówno ze społecznością lokalną, jak i samych rodzin wielodzietnych, ale też wewnętrzne zespolenie każdej z tych rodzin.

 

5.       wizerunkowe:

a.       podnieść prestiż rodzin wielodzietnych w społeczności lokalnej, przez podkreślenie ich znaczenia i dostrzeżenie problemów;

b.      podnieść prestiż władz samorządowych, jako przywódców lokalnej społeczności, dbających o rodziny i zaspokojenie ich potrzeb.

 

6.       uzupełniający (subsydiarny):

a.       wypełnić lukę w krajowej polityce wobec rodzin wielodzietnych; uzupełnić braki w rozwiązaniach polityki rodzinnej rządu.

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31