przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 8 września 2014

Rusza trzecia edycja konkursu Dobry Klimat dla Rodziny

Po raz trzeci samorządy terytorialne wszystkich szczebli mogą zgłaszać się do konkursu Dobry Klimat dla Rodziny, organizowanego pod patronatem Pary Prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich. Zgłoszenia będą przyjmowane od poniedziałku 8 września do 7 listopada. Zobacz także: Wywiad Anny Komorowskiej dla TVP Info

 
- Para Prezydencka chce, by samorządy pokazały swoje różne, bardzo dobre rozwiązania na rzecz rodziny, by je upowszechniać - podkreśliła w rozmowie z PAP minister Irena Wóycicka. W tegorocznym konkursie - jak zapowiedziała - samorządy będą mogły zgłaszać swoje pomysły w trzech kategoriach.
 
Pierwszą z kategorii jest wspieranie rodzin, które sprawują opiekę nad osobami niepełnosprawnymi, zarówno dziećmi, jak i dorosłymi. Jak zaznaczyła minister, jest to wynik kwietniowego spotkania pierwszej damy z przedstawicielami opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych. Anna Komorowska zdeklarowała wówczas dalsze działania na rzecz uwrażliwiania społeczeństwa na problemy osób niepełnosprawnych i ich opiekunów.
 
Druga kategoria dotyczy wyrównywania szans edukacyjnych, by zapewnić dzieciom dobry start w szkole. - Czyli chodzi o przedsięwzięcia, które, prowadzą do tego, by dzieci pochodzące z różnych środowisk uzyskały na kolejnych etapach edukacji wsparcie, by nie odstawały od swoich rówieśników, na przykład dodatkowe zajęcia edukacyjne - podkreśliła minister  Wóycicka.
 
Ostatnią kategorią konkursu o nagrodę Pary Prezydenckiej są samorządy przyjazne seniorom, czyli działania na rzecz poprawy jakości życia osób starszych oraz wspierające ich samodzielne, niezależne i aktywne życie. - Na przykład dostosowanie przestrzeni miejskiej i budynków użyteczności publicznej do potrzeb osób z różnymi dysfunkcjami, a także rozwiązania w zakresie profilaktyki zdrowotnej, usług wspomagających,, opiekuńczych i medycznych, mieszkalnictwa czy włączanie seniorów w aktywność lokalnej społeczności - powiedziała minister.
 
Jak zauważyła, seniorów w Polsce przybywa i chodzi o to, by zapewnić im godne życie, a jednocześnie wykorzystać ich potencjał dla dobra społeczności lokalnej.
 
Zgłoszenia do konkursu o nagrodę pary prezydenckiej będą przyjmowane do 7 listopada. Informacja o konkursie ma trafić do wszystkich samorządów. Irena Wóycicka wyjaśniła, że kapituła konkursu wybierze pięciu nominowanych w każdej z trzech kategorii. - Laureatów wybiorą osobiście Anna i Bronisław Komorowscy - podkreśliła.
 
Laureaci konkursu Dobry klimat dla rodziny zostaną ogłoszenia na gali 15 maja 2015 r.
 
Okładka e-przewodnika po trzeciej edycjiMinister zwróciła uwagę, że w dotychczasowych dwóch edycjach konkursu wzięło udział 315 samorządów. Wyłoniono 30 nominowanych i 7 laureatów. Ponadto Para Prezydencka lub Pierwsza Dama odwiedzają laureatów konkursu. - Jest to z jednej strony nagroda dla wyróżnionych w konkursie, a z drugiej strony możemy wówczas przekonać się, czy dobrze wybraliśmy. Mamy przekonanie, że dotychczas dobrze trafialiśmy - mówiła.
 
Zapowiedziała także, że Kancelaria przygotowuje wydawnictwo, które będzie pokazywać wszystkie dobre rozwiązania, by je rozpowszechniać.
 
 
W 2012 roku, w pierwszej edycji konkursu laureatami była m.in. gmina Dzierżoniów za budowanie "Międzypokoleniowych mostów", miasto Siedlce za projekt "Miasto przyjazne rodzinie", systemowo wspierający rodziny poprzez: program budownictwa komunalnego i socjalnego oraz działania na rzecz integracji osób z niepełnosprawnością oraz gmina Mrozy za upowszechnianie edukacji przedszkolnej.
 
W drugiej edycji konkursu zwyciężył m.in. Grodzisk Mazowiecki za upowszechnianie Kart Dużej Rodziny, Białystok za "Białostocką Akademię Rodziny", Sępólno Krajeńskie za różnorodną ofertę aktywnego spędzania dla dzieci i młodzieży. Miasto Gdynia uzyskała nagrodę specjalną za kompleksową politykę rodzinną. (PAP, inf. własna)
Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
        01 02 03
04 05 06 07 08 09 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31