Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Rodziny wielodzietne wartością dla wspólnoty lokalnej

Karta Dużej Rodziny 3+ i 4+ - Grodzisk Mazowiecki

W gminie Grodzisk Mazowiecki rodzi się coraz więcej dzieci. Przyrost naturalny jest dodatni. Szósty rok istnieje Karta Dużych Rodzin – system ulg i udogodnień dla rodzin z co najmniej trójką dzieci.

 
Rezultaty
 

Kartę Dużej Rodziny 3+ i 4+ ma co 15. mieszkaniec gminy. Z ulg i udogodnień stworzonych przez samorząd korzystają 533 rodziny wielodzietne. Do programu przystąpiło już 46 firm i prywatnych instytucji.

 

Opis działań
 

Grodzisk jest jednym z pierwszych samorządów, który zdecydował się na taką formę pomocy rodzinom wielodzietnym. Program został stworzony w 2008 roku i działa od 2009 roku. Samorządowcy tłumaczą, że wprowadzone preferencje nie stanowią klasycznej formy pomocy finansowej, ale zakładają inne elementy wspierające wychowanie dzieci. Uprawnieni do posiadania karty (każdy członek rodziny 3+ dostaje indywidualną) nie tylko płacą o połowę mniej za wstęp do obiektów sportowych i kulturalnych (na basen i do kina), ale także mogą skorzystać ze zniżek za świadczenia w publicznych przedszkolach (25 proc. dla rodzin 3+ i 50 proc. dla rodzin 4+). Dla rodzin 4+ bezpłatna jest komunikacja miejska. W zeszłym roku wprowadzono również 25-proc. zniżkę w opłatach za gospodarowanie odpadkami komunalnymi dla rodzin 3+, a dla rodzin z większą liczbą dzieci zmniejszono te opłaty o połowę. Samorząd współpracuje z firmami prywatnymi, które oferują zniżki. Wiosną 2014 roku było to 46 firm. Jak podkreślają samorządowcy – żadna nie wycofała się z partnerstwa w programie.

 

O możliwości uzyskania karty informują pracownicy Wydziału Ewidencji Ludności. Otrzymanie karty nie jest uzależnione od poziomu uzyskiwanych dochodów, jedynymi kryteriami są: wielodzietność, wiek dzieci i miejsce zamieszkania. Rodziny same występują o przyznanie karty, wniosek mogą złożyć w urzędzie miasta lub ośrodku pomocy społecznej. Formularz umieszczono na stronie www.grodzisk.pl. Karta wydawana jest na czas określony uzależniony od wieku dzieci, jednak nie dłuższy niż trzy lata.

 

Pod koniec 2009 roku karty posiadało 299 rodzin, dwa lata później – 533. Ma je 2852mieszkańców gminy.

 

Samorząd propaguje ideę kart rodzin wielodzietnych wśród władz terytorialnych w całej Polsce. Gmina służyła wsparciem innym samorządom przy wprowadzaniu kart. Jak system działa w Grodzisku Mazowieckim, podpatrywały: Tychy, Bielsko-Biała, Szczecin, Żabia Wola (gmina sąsiad), Kościerzyna, Gdańsk, Lublin, Olsztyn.

 

Gmina współpracuje ze Związkiem Dużych Rodzin 3+; wspólnie zorganizowali trzy konferencje promujące inicjatywę wprowadzenia kart dużych rodzin.

 

Partnerzy
 

Realizację programu wspierają: Ośrodek Pomocy Społecznej w Grodzisku Mazowieckim, Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim, Ośrodek Sportu i Rekreacji, Forum Samorządowe na rzecz Dużych Rodzin, przedszkola, Związek Dużych Rodzin 3+, prywatne firmy uczestniczące w programie.

 

Budżet
 

Łącznie koszt funkcjonowania karty w poszczególnych latach wyniósł: w 2009 roku – 50 128 zł, w 2010 roku – 92 556 zł, w 2011roku – 104 462 zł i w 2012 roku – 150 400 zł.

 

Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego

− Kiedy w 2008 roku przyszli do mnie przedstawiciele związku i zaczęli mówić o idei karty, byłem przerażony i zacząłem się zastanawiać, jak się ich kulturalnie pozbyć. Obawiałem się wówczas, że wprowadzenie w życie tego pomysłu będzie katastrofą dla budżetu gminy. Stopniowo zacząłem się jednak przekonywać do tego projektu. Nie ukrywam też, że duży wpływ na pozytywną decyzję miała moja żona, która pochodzi z rodziny wielodzietnej. Jest najmłodsza z sześciorga sióstr i często wspominała, że nawet sobie nie wyobrażam, jak to jest nosić buty po piątej osobie. To żona uświadomiła mi, że rodzin z podobnymi problemami jest sporo także obecnie – wyznaje.

 

Teraz już wiem, że nie ma się czego bać. Do tej pory w Grodzisku Mazowieckim wydano 2852 Karty Dużej Rodziny 3+ i 4+. Koszty ponoszone z tego tytułu przez gminę to jedynie ok. 150 tys. zł rocznie, przy budżecie wynoszącym 150 mln zł.

 

Skala dobra i radości, które przynosi ta karta, jest olbrzymia. Bez niej bowiem część dzieci byłaby pozbawiona wielu dobrodziejstw. Cały czas wpływają do nas bardzo pozytywne opinie na temat wprowadzonej karty. Otrzymujemy e-maile, przychodzą też do nas całe rodziny i dziękują za wprowadzenie karty, która daje im wiele możliwości i z pewnością poprawia jakość życia. Zauważyliśmy, że po wprowadzeniu ulg dla rodzin wielodzietnych na wywóz śmieci, znacznie wzrosła ilość wydanych kart (o 36 proc.). 50-procentowe i 25-procentowe zniżki na wywóz śmieci są bardzo korzystne szczególnie dla dużych rodzin.

 

Joanna Krupska, Związek Dużych Rodzin

– Mieszkam w Grodzisku Mazowieckim. Związek Dużych Rodzin jest organizacją ogólnopolską, a tu mamy jego koło. I właśnie rodziny wielodzietne z naszego koła chciały pokazać władzom lokalnym, że powinna istnieć samorządowa polityka rodzinna. Zorganizowaliśmy więc w 2007 roku konferencję, zaprosiliśmy na nią władze samorządowe. Pokazaliśmy, że rodziny wielodzietne nie równają się patologii. Rozmawialiśmy o ich znaczeniu dla społeczności lokalnych. Pokazaliśmy aspekty prawne, ekonomiczne i demograficzne. Powoli odczarowywaliśmy niechęć do nas. Jednym z naszych pierwszych postulatów było stworzenie lokalnej Karty Dużej Rodziny. Burmistrz najpierw podszedł do tej inicjatywy z dużą rezerwą, ale dał się przekonać. Karta to udogodnienie dla rodzin z co najmniej trójką dzieci. Polega na wprowadzeniu zniżek: na przejazdy komunikacją miejską, w ofercie miejskich ośrodków kultury i sportu, ale także w sprzedaży usług czy towarów partnerów prywatnych programu. Dla gminy okazała się być niewielkim obciążeniem – biorąc pod uwagę, że zwiększa obrót w miejscach, które i tak wymagają stałych kosztów utrzymania, jak np. basen czy kino – a efekty społeczne są bardzo pozytywne.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30