Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czas wolny dzieci i młodzieży - czas rozwoju

Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni - Sępólno Krajeńskie

W Sępólnie Krajeńskim, typowo rolniczej gminie znajdującej się w otulinie Borów Tucholskich, działa 18 świetlic wiejskich i siedem gminnych pracowni edukacji kulturalnej. Bo, jak opowiadają samorządowcy na stronie internetowej, bogactwem gminy są ludzie, otaczająca przyroda i chęć działania mieszkańców – zarejestrowanych jest ponad 30 organizacji pozarządowych.
 

Rezultaty


Od 2007 roku gmina prowadzi różne działania poprawiające warunki życia rodzin, rozwijające zainteresowania dzieci i młodzieży. Robi to wspólnie z instytucjami i organizacjami lokalnymi. Osią koncepcji jest oferowanie dzieciom i młodzieży atrakcyjnych form spędzania wolnego czasu. Przygotowywane są również propozycje dla całych rodzin.
Dzięki różnym programom i pomysłom około 2000 osób rocznie (głównie dzieci i młodzieży) bezpiecznie i kreatywnie spędza czas wolny.
 

Opis działań


„Jesteśmy aktywni, jesteśmy kreatywni” to przedsięwzięcie składające się z kilku różnych działań i projektów. Pierwszym jest Sępoleński Uniwersytet Dziecka, prowadzony przez Centrum Kultury i Sztuki w Sępólnie Krajeńskim. Każdemu uniwersyteckiemu spotkaniu przypisana jest jakaś wartość. Są to: szacunek, uczciwość, odpowiedzialność, odwaga, samodyscyplina, sprawiedliwość, pokojowość, humor (optymizm, szczęście), przyjaźń i miłość, solidarność, piękno, mądrość. Poszczególnym wykładom towarzyszy wyjątkowy i ciekawy gość. W ten sposób najmłodsi poznają katalog wartości. Dzięki „kompasowi moralnemu” i 12 wartościom dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym uczą się wyrażania swoich emocji, cierpliwości, akceptacji, szacunku. O humorze rozmawiał z maluchami klaun, o miłości – misjonarz. Jak to bywa zaś z odwagą, opowiadał Mirosław Hermaszewski. Dzieci odbyły lot w kosmos, na scenie pojawiły się także istoty pozaziemskie, które przybliżyły najmłodszym najważniejsze pojęcie odwagi.


Co tydzień na uczniów czeka 18 świetlic wiejskich lub wiejskich ośrodków kultury. Tworzą satelity kultury, zajęcia prowadzą instruktorzy animacji społecznej. W gminie działają również ARTiK – Gminne Pracownie Edukacji Artystycznej i Kulturalnej stworzone z myślą o najmłodszych mieszkańcach, ich rodzicach i dziadkach, prowadzone w sześciu alternatywnych ośrodkach edukacji przedszkolnej.


W każdą niedzielę całe rodziny mogą spędzać wspólnie czas wolny w hali widowiskowo-sportowej w ramach akcji „Dwie godziny dla rodziny”. Czekają na nie: ścianka wspinaczkowa, boiska do: koszykówki, badmintona, unihokeja, stoły do gry w tenisa stołowego. Organizowane są zabawy.


W ramach grantu oświatowego gminy Sępólno Krajeńskie zorganizowano zajęcia dodatkowe we wszystkich szkołach i przedszkolach. A program „Baw się i ucz języka angielskiego” przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych. Dzieci rozwijają sprawność, grając i bawiąc się, oraz poznają i utrwalają zwroty, wyrażenia oraz słownictwo związane ze sportem w języku angielskim.
W gminie właśnie powstaje żłobek dla 40 dzieci i klub dziecka dla 20 najmłodszych mieszkańców.

 

Partnerzy


Partnerami samorządu gminnego są: Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim, Centrum Kultury i Sztuki, Biblioteka Publiczna im. Jarosława Iwaszkiewicza, Centrum Sportu i Rekreacji, Gminny Żłobek i Klub Dziecięcy, siedem szkół gminnych i cztery gimnazja, dwa przedszkola gminne, Ośrodek Pomocy Społecznej w Sępólnie Krajeńskim oraz stowarzyszenia: „Dorośli – Dzieciom”, Duże Różowe Słońce, Ludowe Zespoły Sportowe, MLKS Krajna, Klub Abstynenta Jantar, Stowarzyszenie Rozwoju Wsi, KGW i Kółek Rolniczych z siedzibą w Lutowie oraz mniejsze organizacje pozarządowe działające we wsiach.


Budżet


W latach 2009–2013 samorząd gminny na realizację programu wydał ponad 9,3 mln zł, w tym: dotacja dla instytucji kultury – ok. 5,1 mln zł, grant oświatowy gminy Sępólno Krajeńskie – 760 tys. zł, budowa żłobka, klubu dziecięcego i wyposażenia – 410 tys. zł, budowa hali widowiskowo-sportowej – 3 mln zł.


Inne nakłady: Program resortowy Maluch 2012 (żłobek i klub) – 949 tys. zł, pieniądze z Urzędu Marszałkowskiego – 4,5 mln zł.


Burmistrz Waldemar Stupałkowski
– Nie jest możliwe realizowanie polityki rodzinnej w naszej gminie bez ludzi zaangażowanych, pełnych pasji i kreatywności. Interdyscyplinarność nie jest ekstrawagancją, ale cechą, która wyróżnia nasz system. Sprawdza się to we współpracy na co dzień różnych służb, jest też gwarancją pełnej dostępności dla naszych mieszkańców, nie tylko tych, którzy znajdują się w trudnej sytuacji
 

Maria Milachowska, prezes Stowarzyszenia Duże Różowe Słońce
– Chyba jesteśmy jedyną gminą, gdzie istnieje oficjalna karta, podpisane porozumienie pomiędzy samorządem a trzecim sektorem. Zakłada współpracę (w gminie istnieje zespół interdyscyplinarny, który koordynuje działania na rzecz osób, rodzin i środowiska), ale też zasady, na jakich władze lokalne wspierają organizacje pozarządowe. Co roku organizują konkurs, do którego mogą przystąpić ngo ze swoimi projektami po dofinansowanie. Polityka prorodzinna władz gminnych przynosi efekty. Coraz więcej osób, mieszkańców gminy korzysta z oferty władz samorządowych.
 

Lokalizacja

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
      01 02 03 04
05 06 07 08 09 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30