przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 20 grudnia 2012

Aktywny senior – Dąbrowa Górnicza

Fot. Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej   |   Fot. Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej Fot. Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej Fot. Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej Fot. Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej Fot. Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej Fot. Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej Fot. Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej

Dąbrowa Górnicza to niespełna studwudziestotysięczne miasto w województwie śląskim. Projekt „Aktywny senior” został uruchomiony w 2011 roku i trwa do dziś, aby aktywizować seniorów z Dziennego Domu Pomocy Społecznej i integrować ich z młodszymi pokoleniami mieszkańców Dąbrowy Górniczej, a także:

 

 • zapobiegać pogłębianiu się bezradności i braku samodzielności osób starszych;
 • przeciwdziałać stereotypom związanym ze starością;
 • otwierać na zmiany cywilizacyjne i społeczne;
 • zwiększać świadomość młodszych pokoleń o potencjale starości;
 • kształtować w młodych ludziach odpowiedzialność za jakość życia najstarszych mieszkańców Dąbrowy Górniczej;
 • podnieść świadomość i zwiększyć umiejętności seniorów w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych.
Rezultaty
 

W projekt zaangażowanych jest 156 seniorów – uczestników DDPS oraz ich rodziny i opiekunowie, a także: dzieci ze Żłobka Miejskiego, trzech przedszkoli, szkoły podstawowej, młodzież z gimnazjum i trzech liceów, wolontariusze i uczestnicy Środowiskowego Domu Samopomocy. Odbiorcami działań są również mieszkańcy miasta, społeczność sąsiedzka oraz uczestnicy festynów i imprez miejskich.

W roku 2012 w siedzibie i 2 Filiach Dziennego Domu Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej przeprowadzono 260 warsztatów tematycznych oraz zorganizowano 19 międzypokoleniowych spotkań integracyjnych; odbyły się cztery wystawy promujące twórczość seniorów, wystawiono 8 przedstawień w szkołach i przedszkolach oraz wydano cztery numery kwartalnika „Kompozycja”.

Projekt cieszy się dużym uznaniem zarówno wśród seniorów DDPS, dzieci i młodzieży uczestniczących w projekcie, jak również wśród mieszkańców miasta.

 

Największym zainteresowaniem seniorów cieszą się zajęcia usprawniające funkcje psychomotoryczne, warsztaty informatyczne, teatralne, a także międzypokoleniowe imprezy integracyjne i zajęcia edukacyjne. W związku z pozytywnym odbiorem, planuje się kontynuację przedsięwzięcia w następnych latach i rozszerzenie zakresu działań.

 

Międzypokoleniowe działania pokonują stereotypy człowieka starszego i pokazują, jak wiele pokolenia mają sobie wzajemnie do zaoferowania. Przedstawiciele wszystkich generacji dzielą się wiedzą, doświadczeniem, otwartością na zmiany oraz entuzjazmem i pomysłami. Współpraca i współodpowiedzialność podnoszą jakość życia zarówno seniorów, jak i młodszych pokoleń. Zdaniem pomysłodawców i osób odpowiedzialnych za realizacje projektu, największym jego sukcesem jest międzypokoleniowe porozumienie i satysfakcja ze wspólnych działań.

 

Opis działań
 

Działania podejmowane w Dąbrowie Górniczej w ramach aktywności Dziennego Domu Pomocy Społecznej, to kultywowanie tradycji podczas międzypokoleniowych spotkań, uroczystości (obchody świąt religijnych i państwowych). Wspólnie spędzony czas daje okazję do dzielenia się doświadczeniami, światopoglądem i kształtuje przestrzeń na wzajemną pomoc i zabawę.
 

Seniorzy otwierają się na młodsze pokolenia, działając w międzypokoleniowej grupie teatralnej, uczestniczą w warsztatach teatralnych i tanecznych, przygotowują przedstawienia wraz z opracowaniem scenografii, tekstów, kostiumów, a następnie – w formie teatru objazdowego – prezentują się podczas spotkań integracyjnych w szkołach, przedszkolach i różnych instytucjach, a także na wystawach i festynach.

 

Uczestnicy projektu uczestniczą w rozmaitych warsztatach, na których nabywają umiejętności w zakresie korzystania z nowoczesnych technologii informacyjno-komunikacyjnych, zdobywają wiedzę o sposobach przeciwdziałania pożarom i zatruciom tlenkiem węgla, a także zdobywają wiedzę na temat zagrożeń związanych przestępczością stosowaną wobec seniorów i sposobów zapobiegania im.

Seniorzy organizują się również w samopomocowych grupach wsparcia w miejscu zamieszkania, w ramach międzypokoleniowej pomocy sąsiedzkiej, oraz uczestniczą w warsztatach dziennikarskich i wydają gazetkę „Kompozycja".

 

Partnerzy
 • Dzienny Dom Pomocy Społecznej w Dąbrowie Górniczej (podmiot wiodący),
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 2,
 • Przedszkole Nr 20,
 • Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Otwarte Serca”,
 • Komenda Miejska Policji,
 • Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej,
 • Miejska Biblioteka Publiczna,
 • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Lompy w Katowicach Filia w Dąbrowie Górniczej.

 

Budżet
 

Inicjatywa „Aktywny Senior” realizowana jest w ramach działalności Dziennego Domu Pomocy Społecznej, finansowanej z budżetu miasta, przy wykorzystaniu własnych zasobów kadrowych i rzeczowych.

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
          01 02
03 04 05 06 07 08 09
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30