Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 20 grudnia 2012

Wsparcie rodzin dzieci objętych Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju – Powiat Puławski

  |   Fot. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczyw Puławach Fot. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczyw Puławach Fot. Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczyw Puławach

Od 2010 r. przy Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Puławach działa Grupa Wsparcia dla rodziców dzieci objętych Wczesnym Wspomaganiem Rozwoju. Poprzez udział Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego, powiat zapewnia rodzicom przyjazną przestrzeń i pomoc w radzeniu sobie z problemami wychowania i opieki nad małym dzieckiem z niepełnosprawnością oraz zaburzeniami w rozwoju.

 

Powiat puławski położony jest w zachodniej części województwa lubelskiego i mieszka w nim niespełna 116 tysięcy osób.

 

Rezultaty
 

Zarówno profesjonalne szkolenia, jak i nieformalne spotkania wzmacniają w rodzicach wiarę we własne możliwości i w dobrą jakość życia dziecka w przyszłości.

 

Dzięki programowi, rodzice dzieci niepełnosprawnych nie izolują się, ale nabywają umiejętności aktywnego szukania pomocy i radzenia sobie z problemami. Grupa Wsparcia z powodzeniem wzmacnia i uzupełnia działania zespołu Wczesnego Wspomagania Rozwoju – w ten sposób pomoc otrzymuje cała rodzina, dlatego planuje się kontynuację działań. Wsparciem objęto 35 dzieci i ich rodziców.

 

Opis działania
 

Grupa Wsparcia objęta jest kompleksowym programem, obejmującym liczne, specjalistyczne zajęcia:

  • warsztaty (np. terapia tańcem, techniki relaksacyjne – elementy jogi, warsztaty prowadzone przez wykładowcę UMCS mające na celu poznanie i akceptację rodziny wychowującej dziecko niepełnosprawne, warsztaty plastyczne „Tworzymy świąteczne kartki”);
  • szkolenia (np. techniki prawidłowego masażu twarzy dziecka, „Rola Integracji Sensorycznej w rozwoju dziecka”, „Migusie” – rozwijanie umiejętności komunikacyjnych dzieci z zaburzeniami mowy, „Alternatywne sposoby komunikacji”);
  • spotkania ze specjalistami, które pogłębiają wiedzę rodziców, poszerzają ich kompetencje rodzicielskie i uczą prawidłowych postaw. Dzięki temu otrzymują wzmocnienie nie tylko więzi z dzieckiem, ale również relacji w rodzinie, która po narodzeniu się dziecka z niepełnosprawnością nierzadko przechodzi trudności, a nawet kryzysy.

Istotnym elementem projektu jest wymiana własnych doświadczeń w gronie osób, które znajdują się w podobnej sytuacji, co pomaga rodzicom zaakceptować niepełnosprawność własnego dziecka i zmiany, jakie temu towarzyszą. Podczas spotkań, które odbywają się dwa razy w miesiącu, rodzice wzajemnie się wspierają, wymieniają sposoby na rozwiązywanie różnych problemów.

 

W projekt zaangażowali się pracownicy Banku BGŻ w ramach wolontariatu.

 

Partnerzy
 
  • Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy w Puławach;
  • Bank BGŻ Oddział w Puławach (dofinansowanie i wolontariat);
  • Remzap sp. z o.o. (dofinansowanie);
  • Puławska Szkoła Wyższa (udostępnienie Sali na zajęcia dla rodziców).
Budżet
 
Wsparcie sponsorów:
  • Bank BGŻ: 4 500,00 zł (grudzień 2011 r.) + 1 000,00 zł (styczeń 2012 r.);
  • Przedsiębiorstwo Wykonawstwa Remontów i Inwestycji „Remzap”: 1 000,00 zł (czerwiec 2012 r.).

 

Lokalizacja

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30