Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Program Polityki Rodzinnej Prezydenta

Szanowni Państwo
 

Polacy chcą mieć dzieci. Z badań wynika jednak, że powszechnie mają mniej dzieci, niż pragną, niż planowali, a czasami wręcz rezygnują z rodzicielstwa.

 

Musimy zrozumieć, na jakie trudności i problemy napotykają rodzice we współczesnej Polsce i jakie są źródła ich negatywnych doświadczeń. Publikacja, którą Państwo biorą do ręki, nie poprzestaje na diagnozie i analizie tego zjawiska. Eksperci, którym dziękuję tu za pracę i zaangażowanie, wskazali również listę rozwiązań systemowych. Nie wszystkie z nich wymagają długiego, złożonego procesu legislacyjnego. Wiele z tych rekomendacji to gotowe strategie, które można skutecznie i prędko wprowadzić.

 

Warto. Warto dla naszych dzieci i kolejnych pokoleń. Warto, bo Polacy są w rodzinach szczęśliwi. Rodzicielstwo zmienia człowieka: czyni go dojrzalszym i bardziej odpowiedzialnym, także w miejscu pracy. Życie rodzinne sprzyja długofalowym perspektywom. Dlatego należy usilnie tworzyć DOBRY KLIMAT DLA RODZINY. Chcę Państwa przekonać, że pokonanie kryzysu demograficznego jest jednym z najważniejszych zadań, jakie stoją przed nami.

 

Wspierając dziś rodzicielskie aspiracje rodzin, zapewniamy Polsce jutra rozwój ekonomiczny. Radość z posiadania dzieci jest ważna dla rodzin. Przezwyciężenie kryzysu demograficznego jest konieczne dla Polski.

 

Musimy wspólnie zastanowić się nad tym, CO MOŻNA I TRZEBA ZROBIĆ TU I TERAZ, aby Polacy mogli mieć tyle dzieci, ile pragną. By mogli być dla nich dobrymi rodzicami, a dzieci miały dobre dzieciństwo. Jest to zadanie dla rządu, samorządów, pracodawców, organizacji społecznych, instytucji publicznych, Kościołów i mediów – dla nas wszystkich.

 

Podejmijmy wspólną pracę nad rozwiązaniami. Apeluję o to do wszystkich środowisk. Jestem przekonany, że początkiem sukcesu będzie przyjęcie postawy dialogu i partnerstwa, postawy wzajemnego zrozumienia, szacunku, otwartości i zaufania.

 

Chcę stworzyć przyjazną przestrzeń wspólnego namysłu – taką, w której każdy głos zostanie usłyszany, a każdy pomysł – potraktowany z należną uwagą. Problemy rodzin dotyczą każdego z nas. Zapraszam więc wszystkich Polaków do debaty i ufam, że okaże się ona inspiracją dla refleksji i impulsem do działania.

 

Bronisław Komorowski, Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

 

Poleć znajomemu
pn wt śr czw pt so nd
  01 02 03 04 05 06
07 08 09 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30