przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

Samodzielność mieszkaniowa

Istotną barierą dla podejmowania decyzji o posiadaniu dzieci jest ograniczony dostęp do mieszkań. Szczególnie dotkliwy wydaje się brak mieszkań na wynajem o regulowanych czynszach – dotychczasowa polityka państwa skoncentrowana była przede wszystkim na wspieraniu młodych rodzin w zakupie mieszkania.
 

Kancelaria Prezydenta RP włączyła się w upowszechnianie koncepcji budownictwa mieszkań na wynajem,  w tym wsparcie budownictwa społecznego oraz upowszechnianie formuły partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) jako instrumentu, który może wspomóc samorządy lokalne w budowaniu nowych oraz remontach istniejących mieszkań.
 

20 lutego 2014 r. odbyło się w Pałacu Prezydenckim seminarium, w czasie którego omówione zostały zmiany w prawie, niezbędne dla upowszechnienia formuły partnerstwa publiczno-prywatnego. W jego wyniku Kancelaria podjęła współpracę z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz z Ministerstwem Finansów, dzięki której nawiązane zostało porozumienie w sprawie wprowadzenia zmian legislacyjnych dotyczących:

  • zaliczania wypłat wynagrodzenia dla partnera prywatnego w ramach formuły PPP do wydatków majątkowych lub bieżących – procedowana w sejmie (lipiec 2015 r.) ustawa o rewitalizacji wnosi stosowne zmiany w ustawie o partnerstwie publiczno-prywatnym,
  • prawnego uzgodnienia ram dla określania podziału ryzyk przy zawieraniu umowy o partnerstwie publiczno-prywatnym (właściwe rozporządzenie Ministra  Gospodarki zostało wydane w lutym 2015 r.).

Z inspiracji Kancelarii Prezydenta zapisy o partnerstwie publiczno-prywatnym znalazły się w przygotowanych w 2014 r. przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju Założeniach do Narodowego Planu Rewitalizacji 2022, czyniąc z niego ważne narzędzie polityki mieszkaniowej.

 

Aby wspomóc jednostki samorządu terytorialnego w stosowaniu formuły partnerstwa publiczno-prywatnego, Kancelaria przygotowała poradnik Partnerstwo publiczno-prywatne w mieszkalnictwie. Ścieżka dojścia podmiotu publicznego do realizacji projektu PPP.

Poleć znajomemu

Maj

pn wt śr czw pt so nd
    01 02 03 04 05
06 07 08 09 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.