przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| |
A | A | A

Dożynki Prezydenckie 2012

Logotyp Dożynek Prezydenckich 2012

Tegoroczne Dożynki Prezydenckie w Spale odbędą się w niedzielę, 16 września 2012 roku. Rozpoczną się o godz. 12.00 Mszą świętą w Kaplicy Polowej Armii Krajowej z udziałem Pary Prezydenckiej, po czym barwny korowód dożynkowy wyruszy na stadion Ośrodka Przygotowań Olimpijskich, gdzie o godz. 14.30 rozpocznie się ceremonia dożynkowa.

Tradycyjnie w przeddzień dożynek odbędzie się konkurs Prezydenta RP na najpiękniejszy wieniec dożynkowy.

 

Uroczystości zapowiada Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz.

 

 

Dożynkom Prezydenckim w Spale już od soboty 15 września 2012 roku towarzyszyć będą liczne atrakcje, m.in. pokazy rzemiosła i rękodzieła artystycznego, kiermasz tradycyjnej polskiej żywności, występy zespołów ludowych oraz Miasteczko Regionów, w którym prezentowane będą uroki i osiągnięcia poszczególnych województw.

 

Dożynki to polski sposób na podziękowanie rolnikom za chleb, za plony i owoce ich całorocznej pracy. Jest to niezwykle ważne wydarzenie, wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. To święto mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory i prośbą o pomyślność w przyszłym. Szczególne jest również miejsce ich zorganizowania – Spała. To tutaj w roku 1927 prezydent Ignacy Mościcki objął patronat nad uroczystościami, dzięki czemu Dożynki Prezydenckie zyskały wymiar państwowy.

Dzięki zaangażowaniu się samorządów wszystkich województw, Dożynki Prezydenckie w Spale zgodnie z intencją Prezydenta Bronisława Komorowskiego nabrały prawdziwie charakteru dożynek ogólnopolskich.

Zapraszamy Państwa na Dożynki Prezydenckie do Spały.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.