| | |
A | A | A
Środa, 11 kwietnia 2012

Prezydent o przyszłości sektora spółdzielczego

Prezydent Bronisław Komorowski podczas Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości”   |   Prezydent Bronisław Komorowski podczas Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości” Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości” Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości” Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości” Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości” Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości” Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości” Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości” Forum Debaty Publicznej „Rola i przyszłość spółdzielczości”

Prezydent Bronisław Komorowski, który uczestniczył w dyskusji o roli i przyszłości spółdzielni w Polsce podkreślił, że sektor spółdzielczy generuje tylko 1% PKB, a w Europie to jest ok. 6 %. Dlatego, jak dodał, trzeba szukać optymalnych rozwiązań zwiększających znaczenie i zysk w tym obszarze.


Spotkanie pt. „Rola i przyszłość spółdzielczości” – odbyło się w środę w Pałacu Prezydenckim w ramach Forum Debaty Publicznej "Gospodarka konkurencyjnej Polski".


Prezydent powiedział, że w Polsce funkcjonuje ok. 9 tys. spółdzielni w 15 różnych branżach; ok. 4,5 mln Polaków należy do spółdzielni branżowych – banków spółdzielczych, spółdzielni rolniczych, a 3,5 mln należy do spółdzielni mieszkaniowych.

 

Prezydent dodał, że przy porównywalnym poziomie zatrudnienia w Polsce i UE: w naszym kraju 2% ogółu zatrudnionych, a w Unii 2,5 % ogółu zatrudnionych - sektor spółdzielczy w Polsce generuje tylko 1% PKB, a w Europie ok. 6 %.
 

- To skala problemu przed jakim stoimy – powiedział Bronisław Komorowski. - Jeżeli gdzie indziej jest większa rola, wpływ, znaczenie i większy zysk spółdzielni, to warto rozmawiać i szukać optymalnych rozwiązań - dodał.
 

Prezydent podkreślił także, że nasz kraj był w sposób tradycyjny jedną z kolebek spółdzielczości, choć - jak dodał - za pierwszą nowoczesną spółdzielnią uważa się założone 1844 roku przez robotników w Anglii Stowarzyszenie Sprawiedliwych Pionierów.
 

Zauważył, że można przypomnieć różne, bardzo ciekawe elementy tradycji spółdzielczej w Polsce – jak np. Bank Spółdzielczy w Brodnicy, który w tym roku obchodzi 150-lecie, ale można sięgać dalej - do Hrubieszowskiego Rolniczego Towarzystwa Wspólnego Ratowania się w Nieszczęściach – inicjatywy podjętej przez ks. Stanisława Staszica już w 1816 roku.
 

- Mamy więc piękne tradycje spółdzielczości z różnych okresów – zaznaczył prezydent.

  Zobacz także: FDP o roli i przyszłości spółdzielczości

- Bardzo liczę, że dzisiejsze forum będzie okazją do dyskusji w gronie ekspertów i osób zainteresowanych tematem spółdzielczości produkcyjnej, handlowo-usługowej oraz różnych form spółdzielczości na poziomie lokalnym, także w gronie entuzjastów spółdzielczości – dyskusji o tym co można przenieść do przyszłości z tego bogatego doświadczenia i dziedzictwa ruchu spółdzielczego - podkreślił.
 

2012 rok został ogłoszony przez ONZ Międzynarodowym Rokiem Spółdzielczości. Bronisław Komorowski objął obchody Międzynarodowego Roku Spółdzielczości w Polsce Honorowym Patronatem Prezydenta RP.

Poleć znajomemu