Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 marca 2013

Konkurencyjność MŚP priorytetem prezydenta

Konkurencyjność Polski we współczesnym świecie, w szczególności konkurencyjność gospodarki, jest jednym z priorytetów prezydenta Bronisława Komorowskiego. W czwartek w Pałacu Prezydenckim odbędzie się Forum Debaty Publicznej „Konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw”.

 

Prezydent inicjuje i prowadzi dialog zmierzający do wypracowywania rozwiązań, których celem jest wzmocnienie konkurencyjności gospodarki Polski oraz polepszenie warunków i perspektyw rozwoju przedsiębiorców, obywateli i rodzin w Polsce.
 

Celem czwartkowej debaty z udziałem przedsiębiorców, ekspertów i przedstawicieli instytucji publicznych jest określenie koniecznych reform na rzecz wzmocnienia wolności gospodarczej, ładu gospodarczego oraz konkurencyjności przedsiębiorstw w Polsce.
 

Dyskusja będzie dotyczyła zagadnień dotyczących uproszczenia systemu podatkowego; reform rynku pracy dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw; swobody działalności gospodarczej; oraz wzajemnej współpracy firm, w tym z najbliższym otoczeniem.

 

Debatę zapowiada Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Olgierd Dziekoński.

 

 

 

Podstawowe pytania, na które będą starali się odpowiedzieć uczestnicy dyskusji:
 

1. Czy krajowe MSP posiadają potencjał do konkurowania w globalnej gospodarce?
2. Jakie reformy są potrzebne dla wzmocnienia konkurencyjności mikro, małych i średnich przedsiębiorstw?
3. Jak budować kulturę współpracy aby zwiększyć konkurencyjność przedsiębiorstw?
 

Czwartkowe spotkanie, odbywające się w obszarze FDP „Gospodarka konkurencyjnej Polski”, będzie transmitowane na stronie www.prezydent.pl i na oficjalnych profilach Prezydenta RP na portalach społecznościowych. Partnerem medialnym debaty jest TVN CNBC.
 

W spotkaniu wezmą też udział wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński, minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

 

Referaty i prezentacje wprowadzające do debaty:

  • „MŚP – zdolność do konkurowania na rynku globalnym” – Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, Główna Ekonomistka, PKPP Lewiatan;
  • „Jak zwiększyć konkurencyjność mikro, małych i średnich przedsiębiorstw?” – Cezary Kaźmierczak, Prezes Zarządu, Związek Przedsiębiorców i Pracodawców;
  • "Rekomendacje rozwoju wsparcia przedsiębiorczości z wykorzystaniem funduszy UE" - Bożena Lublińska-Kasprzak, Prezes Zarządu, PARP;
  • "Firmy rodzinne w gospodarce Polski i świata" - Jarosław Chołodecki, Wiceprezes Zarządu, Stowarzyszenie Inicjatywa Firm Rodzinnych.
Poleć znajomemu