Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 18 czerwca 2013

„Konkurencyjność zadaniem strategicznym”

  |   Debata nad raportem o konkurencyjności polskiej gospodarki Debata nad raportem o konkurencyjności polskiej gospodarki Debata nad raportem o konkurencyjności polskiej gospodarki Debata nad raportem o konkurencyjności polskiej gospodarki Debata nad raportem o konkurencyjności polskiej gospodarki Debata nad raportem o konkurencyjności polskiej gospodarki Debata nad raportem o konkurencyjności polskiej gospodarki Debata nad raportem o konkurencyjności polskiej gospodarki

Problem konkurencyjności polskiej gospodarki jest strategiczny, istnieje też bezpośredni związek między zdolnością do konkurowania a kwestią bezrobocia - mówił  prezydent Bronisław Komorowski podczas debaty nad wnioskami z raportu o konkurencyjności gospodarki.

 

Prezydent wskazywał, że kraje, które na listach konkurencyjności lokują się wysoko mają najniższe bezrobocie . – To niesłychanie istotna wskazówka – zaznaczył.  Zwrócił uwagę, że Szwajcaria, która jest na 1. miejscu w rankingu obejmującym 144 kraje ma bezrobocie na poziomie zaledwie 3%, Singapur - 2. miejsce ma 1,9% bezrobocia, Finlandia - 3. miejsce ma 8,8% bezrobocia, a Szwecja - 4. miejsce ma 8,7% bezrobocia.
 

Wtorkową debatą w gronie ekspertów prezydent rozpoczął publiczną dyskusję nad wnioskami z  raportu. - Szukanie źródeł atrakcyjności gospodarki, to być albo nie być polskich ambicji i aspiracji – przekonywał.

 

 
- Jako społeczeństwo i państwo uczymy się cały czas zachowań istotnych dla ugruntowania sukcesów i budowy szansy na kolejne. Tymi umiejętnościami, koniecznymi, aby myśleć optymistycznie, jest współpraca i konkurencja. Tak zbudowany jest współczesny świat, że trzeba umieć i współpracować i konkurować - dodał.
 
- Z konkurencyjnością niewątpliwie nie jest najlepiej – dodał prezydent Komorowski, przypominając, że w rankingach konkurencyjności państw Polska jest w piątej dziesiątce. W jego ocenie, ta stosunkowo niska zdolność do konkurowania musi być postrzegana jako zagrożenie w dniu dzisiejszym, a być może jako źródło zagrożeń w przyszłości. 
 
- Posiadanie cech, które czynią gospodarkę konkurencyjną, przekłada się na szanse rozwojowe, miejsca pracy, na inwestycje - mówił Bronisław Komorowski, dodając, że w związku z tym szukanie źródeł zwiększania atrakcyjności polskiej gospodarki, aby mogła konkurować w układzie międzynarodowym, to być albo nie być polskich ambicji i aspiracji.
 
Raport „Konkurencyjna Polska. Jak awansować w światowej lidze gospodarczej?” został przygotowany przez niezależny zespół ekspertów pod kierownictwem prof. Jerzego Hausnera, z inspiracji prezydenta Bronisława Komorowskiego. Dostępny jest na stronie Kongresu Innowacyjnej Gospodarki (http://kongresig.pl/pl/konsultacje-raportu/) oraz Fundacji Gospodarki i Administracji Publicznej. Konsultacje społeczne online raportu będą trwały do jesieni na stronie Kongresu Innowacyjnej Gospodarki pod auspicjami Krajowej Izby Gospodarczej. (PAP, inf. własna)
 

 

Poleć znajomemu