| | |
A | A | A
Czwartek, 19 kwietnia 2012

FDP o pozytywnych przemianach na polskiej wsi

  |   Spotkanie w Pałacu Prezydenckim pt. "Odnowa wsi szansą rozwoju obszarów wiejskich w Polsce". Spotkanie w Pałacu Prezydenckim pt. "Odnowa wsi szansą rozwoju obszarów wiejskich w Polsce". Spotkanie w Pałacu Prezydenckim pt. "Odnowa wsi szansą rozwoju obszarów wiejskich w Polsce". Spotkanie w Pałacu Prezydenckim pt. "Odnowa wsi szansą rozwoju obszarów wiejskich w Polsce". Spotkanie w Pałacu Prezydenckim pt. "Odnowa wsi szansą rozwoju obszarów wiejskich w Polsce".

- Modernizacja kraju to jeden z najważniejszych priorytetów obecnej prezydentury, Bronisław Komorowski przywiązuje dużą wagę do pozytywnych przemian na polskiej wsi i mocno angażuje się w kwestie, które te przemiany wspierają – powiedział Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Dariusz Młotkiewicz podczas czwartkowego Forum Debaty Publicznej.

 

W Pałacu Prezydenckim odbywa się - w ramach FDP - spotkanie pt. "Odnowa wsi szansą rozwoju obszarów wiejskich w Polsce". 

 

Minister podkreślił, że trudno sobie wyobrazić naprawdę nowoczesny kraj bez nowoczesnej wsi, która stawia czoła wyzwaniom współczesnego świata, potrafi w twórczy sposób korzystać z bogactwa tradycji. - Tradycja, dziedzictwo materialne i niematerialne to często marnowane nieodkryte zasoby – ocenił Dariusz Młotkiewicz.


W jego ocenie, wiele obiektów wiejskiej kultury niematerialnej i materialnej uległo zapomnieniu, niepotrzebnej dewastacji, popadło w ruinę. - Ciągle nie jest wykorzystany największy, najwspanialszy potencjał, którym są mieszkańcy wsi i małych miast – dodał minister.
 

Dariusz Młotkiewicz zwrócił uwagę, że odnowa wsi to program, który takiemu podejściu się przeciwstawia, jest to dobra metoda aktywizacji społeczności lokalnych i jednocześnie pozwala zagospodarować różne zasoby społeczności lokalnych i nadawać im nowe funkcje, nowe znaczenie.
 

Minister powiedział, że największe sukcesy program odnowy wsi ma na Opolszczyźnie, gdzie się rozpoczął i jest konsekwentnie realizowany. Dodał, że swoje doświadczenia zebrały też województwo wielkopolskie, Dolny Śląsk, a w tym roku do programu przystąpiło Podkarpacie.
 

- Chcemy dziś rozmawiać o tych doświadczeniach – podkreślił.
 

Dariusz Młotkiewicz przypomniał, że mija 15 lat od stosowania tej metody w Polsce. - Pora więc spojrzeć wstecz, podsumować ten okres i zastanowić się jak jeszcze lepiej wykorzystać ten program do prawdziwej odnowy wsi, budowy silnego społeczeństwa obywatelskiego na obszarach wiejskich, silnej, obywatelskiej wsi w modernizującej się Polsce – podkreślił minister.

 

Zobaczy materiały: http://www.prezydent.pl/dialog/fdp/potencjal-obszarow-wiejskich-szansa-rozwoju-/materialy/

 

 

Poleć znajomemu