| | |
A | A | A
Środa, 15 czerwca 2011

Prezydent o systemie edukacji na obszarach wiejskich

System edukacyjny powinien być dostosowany do zmian na obszarach wiejskich, gdzie coraz więcej osób będzie pracowało w zawodach okołorolniczych – ocenił prezydent Bronisław Komorowski. Podkreślił też, że na wsi zwiększa się liczba osób mających wyższe wykształcenie.

W Belwederze trwa spotkanie w ramach Forum Debaty Publicznej „Potencjał obszarów wiejskich szansą rozwoju” pt. „Szanse edukacyjne na obszarach wiejskich”.

- Możemy odnotować istotną poprawę, jeśli chodzi i liczbę mieszkańców wsi, którzy mają wyższe wykształcenie - powiedział prezydent. Dodał, że w ostatnim czasie już 9,3 % mieszkańców wsi miało wyższe wykształcenie, ale w miastach było to 23, 6 % .

 

Jak zaznaczył, system edukacyjny musi być dostosowany do zmian, jakie następują na wsiach - Znaczna część młodzieży nie będzie trafiała do zajęć typowo rolniczych, liczba gospodarstw będzie się zmniejszała, a będzie się zwiększała liczba osób znajdujących zatrudnienie w zajęciach okołowiejskich. To jest pytanie, czy system edukacyjny odpowiada na te zmiany, które już następują, które będą pogłębiały się w przyszłości. Czy wystarczająco jest nastawiony na wyposażenie młodych ludzi w wiedzę przydatną do funkcjonowania nie w zawodzie rolnika tylko w zawodach okołorolniczych – mówił Bronisław Komorowski. Podkreślał także, że trzeba się zastanowić nad lepszym systemem kształcenia nauczycieli wiejskich.

Przed debatą dzieci ze Szkoły Podstawowej w Kałęczynie odśpiewały Hymn Małej Szkoły.

Poleć znajomemu