przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 14 lutego 2012

Prezydent: Potrzebne otoczenie przyjazne rodzinie

Forum Debaty Publicznej pt. „Jak wspierać odpowiedzialne rodzicielstwo w Polsce?”   |   Forum Debaty Publicznej pt. „Jak wspierać odpowiedzialne rodzicielstwo w Polsce?” Forum Debaty Publicznej pt. „Jak wspierać odpowiedzialne rodzicielstwo w Polsce?” Forum Debaty Publicznej pt. „Jak wspierać odpowiedzialne rodzicielstwo w Polsce?” Forum Debaty Publicznej pt. „Jak wspierać odpowiedzialne rodzicielstwo w Polsce?” Forum Debaty Publicznej pt. „Jak wspierać odpowiedzialne rodzicielstwo w Polsce?”

- Zadaniem polityki rodzinnej, którą trzeba stworzyć jest zbudowanie przyjaznego rodzinie otoczenia, dobrego klimatu – powiedział prezydent Bronisław Komorowski podczas wtorkowego Forum Debaty Publicznej. Ocenił, że obecnie problemem jest niska efektywność polityki rodzinnej.


W Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie pt. „Jak wspierać odpowiedzialne rodzicielstwo w Polsce?” w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina”.


- Kiedy mówimy o warunkach odpowiedzialnego rodzicielstwa, mamy na myśli nie tylko sytuację ekonomiczną rodzin. Nie mniej ważne są pojmowane szeroko warunki życia rodzin - klimat wokół rodziny – tworzony przez same rodziny i przez otoczenie, w którym jest dostęp do żłobka, przedszkola, szkoły , lekarza, ale też na wspólne przebywanie i funkcjonowanie całej rodziny – powiedział prezydent.
 

Jak dodał, polityka rodzinna oceniana jest często i, niestety słusznie, jako mało skuteczna, co widać po efektach w postaci narastającego kryzysu demograficznego.
 

- Problemem jest niska efektywność polityki rodzinnej, przy wcale nie najmniejszym wysiłku finansowym państwa - uważa Bronisław Komorowski.


Jak podkreślił, trzeba przyjrzeć się stosowanym dzisiaj rozwiązaniom, ocenić, wybrać takie, które dają największą szansę na poprawienie efektywności. Ale – jak dodał - musimy stale pamiętać, że Polska jest krajem na dorobku.
 

- Dlatego dobra polityka rodzinna musi znaleźć jak najlepsze rozwiązania w ramach ograniczonych środków, trzeba mieć taką świadomość – zaznaczył prezydent.
 

Według niego, należy zastanowić się także, na ile aktualna polityka rodzinna daje rodzinom poczucie bezpieczeństwa i stabilizacji, która jest niezwykle ważna. - Jeśli ktoś ma podjąć ryzyko podsiadania większej liczby dzieci, to musi mieć pewne poczucie bezpieczeństwa, że rozwiązania, w ramach których podejmuje swoje życiowe decyzje muszą być stabilne – mówił prezydent.
 

– Musimy wspierać aktywność rodzin, stwarzać przesłanki do samodzielności, także aktywność zawodową oraz szukać rozwiązań – także w systemie podatkowym – które sprzyjałyby tej samodzielności – dodał. Wspierajmy samodzielność, zdolność do samodzielności, i warto tu szukać dodatkowych elementów zachęcanych w systemie podatkowym, na miarę realnych możliwości państwa polskiego, społeczeństwa, które jest społeczeństwem na dorobku – podkreślił.
 

Prezydent zwrócił uwagę, że spotkanie odbywa się w czasie równolegle toczących się gorących dyskusji nad reformą systemu emerytalnego. - Warto, trzeba zauważyć, że konieczność rozwiązywania dzisiaj trudnego, budzącego już emocje – zanim jeszcze powstał projekt - problemu kształtowania nowych zasad emerytalnych, jest m.in., w moim przekonaniu, efektem zaniedbań w zakresie pojętej szeroko polityki rodzinnej, jest skutkiem zjawisk złej polityki w tym zakresie, realizowanej przez wiele lat – ocenił.
 

W naszej polityce społecznej – uważa prezydent - zabrakło jednak myślenia o równowadze pokoleniowej. - Tę równowagę musimy odbudować dbając w większym stopniu o rodziny i wspierając rodzicielstwo, ale z drugiej strony dbając o godne życie starszego pokolenia – zaznaczył.
 

- Powinniśmy - pamiętając o naszych zobowiązaniach wobec osób starszych oraz naszych dzieci i wnuków - jednocześnie dzisiaj kształtować politykę emerytalną tak, aby zapewniając dochody na starość nie obciążać nadmiernie następnych pokoleń – uważa Bronisław Komorowski.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.