przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 28 marca 2012

Debata o roli telewizji w przełamywaniu barier

Zdjęcie z debaty w Pałacu Prezydenckim pt. „Rola telewizji w przełamywaniu barier”   |   Debata w Pałacu Prezydenckim pt. „Rola telewizji w przełamywaniu barier” Debata w Pałacu Prezydenckim pt. „Rola telewizji w przełamywaniu barier” Debata w Pałacu Prezydenckim pt. „Rola telewizji w przełamywaniu barier” Debata w Pałacu Prezydenckim pt. „Rola telewizji w przełamywaniu barier” Debata w Pałacu Prezydenckim pt. „Rola telewizji w przełamywaniu barier”

Prezydent Bronisław Komorowski podkreślił, że funkcjonowanie mediów publicznych w Polsce trzeba planować tak, aby bariery dla osób niepełnosprawnych w dostępie do programów telewizyjnych były jak najmniejsze.


W Pałacu Prezydenckim odbyła się w środę debata pt. „Rola telewizji w przełamywaniu barier”. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne Społeczeństwo – Bezpieczna Rodzina”. Dyskusja była tłumaczona na język migowy.


Współorganizatorem debaty była Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji.
 

Na początku spotkania prezydent podkreślił, że należy rozmawiać o tym, jak wygląda sytuacja, a także o tym, co można zrobić, aby bariery występujące w życiu w jak najmniejszym stopniu ograniczały możliwość funkcjonowania osób niepełnosprawnych.
 

- Część z tych barier udaje się przełamywać, likwidować , ograniczać ich znaczenie. Niewątpliwie trzeba myśleć o tym, w jaki sposób planować funkcjonowanie mediów publicznych, aby również bariery były jak najmniejsze – powiedział Bronisław Komorowski.


Przypomniał, że w Polsce obowiązuje prawo zobowiązuje nadawców telewizyjnych do udostępnienia części programów osobom niepełnosprawnym.
 

Przewodniczący KRRiT Jan Dworak przyznał, że obowiązujący obecnie ustawowy zakres usług medialnych dla niepełnosprawnych już odstaje od standardów europejskich i okazuje się niewystarczający.
 

Zwrócił uwagę, że w skali światowej problem dostępu do mediów dotyczy około miliarda osób w różnym stopniu osób niepełnosprawnych i przez to nie mogących w pełni korzystać z oferty programowej.
 

- Mówi się, że w Polsce niepełnosprawni wraz z rodzinami stanowią do 1/3 społeczeństwa. To jest wielki, a nie marginalny problem – powiedział Jan Dworak. - Brak dostępu do mediów jest przeszkodą w budowie nowoczesnego społeczeństwa informacyjnego czyli takiego, które potrafi wykorzystać informację i wiedzę do pomnażania naszego największego polskiego skarbu - ludzkich zdolności i umiejętności, w tym wypadku chodzi o zdolności osób niepełnosprawnych, które mogą i powinny też służyć społeczeństwu – dodał.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.