Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Piątek, 28 marca 2014

"Polityka rodzinna ma wymiar strategiczny"

  |   Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” Debata w Pałacu Prezydenckim nt. realizacji Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny”

- Dobry Klimat dla Rodziny jest tworzony i jest coraz więcej sojuszników w działaniu na rzecz racjonalnej, ale pełnej zaangażowania polityki rodzinnej – podkreślił Prezydent RP Bronisław Komorowski podczas piątkowego spotkania w Pałacu Prezydenckim.


Prezydent RP z Małżonką uczestniczyli w debacie dotyczącej realizacji strategicznego Programu Polityki Rodzinnej Prezydenta RP „Dobry Klimat dla Rodziny” pt. „Partycypacja, różnorodność, kompleksowość – rozwój usług dla rodzin”.

 

Debata została zorganizowana wspólnie z Fundacją Rozwoju Dzieci im. J. A. Komeńskiego oraz Konwentem Marszałków, który we wrześniu 2013 r. poparł prezydencki Program Polityki Rodzinnej i zadeklarował włączenie się w jego realizację.


Bronisław Komorowski dziękował za dotychczasowe osiągnięcia w zakresie budowania dobrego klimatu dla polskiej rodziny. - Staramy się ten klimat tworzyć na różne sposoby i upowszechniać działanie - zaznaczył.
 

Dziękował Marszałkom Województw i wszystkim przedstawicielom samorządów, bo to dzięki nim w znacznej mierze udało się potwierdzić dobry klimat m.in. coraz szerszą akcją przyjmowania Kart Dużej Rodziny, zarówno na poziomie gminnym, jak i na poziomie miejskim, regionalnym. Dziękował też organizacjom pozarządowym, fundacjom.
 

Prezydent podkreślał, że polityka rodzinna ma wymiar strategiczny. I dodał, że dotyczy praktycznie każdego obywatela, ale wpływa także na bezpieczeństwo całego państwa, rozwój gospodarczy kraju, zdolność funkcjonowania społeczeństwa.

 

- Polityka rodzinna jest jedną ze strategii mojej prezydentury. To powinna być strategia państwa polskiego – zaznaczył.


Jak dodał, widać wyraźnie, że także dla wielu samorządów kwestia polityki prorodzinnej staje się elementem strategii rozwoju regionu, rozwoju gmin i miast. – To utwierdza nas w przekonaniu, że należy te wysiłki kontynuować.
 

Bronisław Komorowski dziękował samorządom, które zdecydowały się wprowadzić Kartę Dużej Rodziny. Wskazywał, że na początku tych kart było ok. 60, a obecnie jest ponad 200. - Postęp jest ogromny, ale też jest wielkie pole do zagospodarowania – powiedział.
 

Prezydent liczy także, że zapowiadana przez rząd Ogólnopolska Karta Dużych Rodzin będzie swoistym zwieńczeniem tego systemu. – Będziemy proponowali rozwiązania, aby ta karta była jak najbogatsza, choć rozumiemy także ograniczenia – dodał.
 

Bronisław Komorowski wskazywał także na inne kwestie niezbędne dla całościowego projektu, kompleksowej polityki ułatwiającej funkcjonowanie rodzinom z dziećmi, które znalazły się także wśród rekomendacji w programie "Dobry Klimat dla Rodziny".
 

Wymienił m.in. ustanowienie kwoty wolnej od podatku uzależnionej od liczby dzieci w rodzinie. - To jest wielkie wyzwanie. Ale to jest mechanizm sprawdzający się w krajach, które to wprowadziły – mówił.  Zapowiedział, że w tej sprawie jest absolutnie zdeterminowany.
 

Prezydent wskazywał też na problemy związane z polityką mieszkaniową, dodając że Kancelaria Prezydenta prowadzi prace nad propozycjami ułatwień w realizacji budowy mieszkań w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.

 

- Będziemy ten dobry klimat dla rodziny tworzyli szukając nowych rozwiązań - zapowiedział.


Prezydent zwracał też uwagę na perspektywę uwzględniania w polityce rodzinnej wykorzystania środków unijnych, także na opiekę nad osobami niepełnosprawnymi. – Nie chodzi tu o dodatki, ale o jak najszerszą gamę usług, które mogłyby ułatwić życie i funkcjonowanie rodzin obarczonych problemem opieki nad osobami głęboko niepełnosprawnymi – mówił.

 

Sekretarz Stanu w KPRP Irena Wóycicka wskazywała, że polityka społeczna jest trochę jak klocki lego, można budować kolejne segmenty i tworzyć z nich różne formy. – I te dwie kwestie: różnorodność i kompleksowość są jednym z motywów naszego spotkania – mówiła. Zaznaczyła, że różne są potrzeby rodzin, inne tych wychowujących małe dzieci, inne opiekujących się osobami niepełnosprawnymi, inne rodzin niepełnych. – Wszystkie aspekty trzeba uwzględnić w polityce rodzinnej – argumentowała.

 

Minister dodała też, że inaczej realizuje się politykę rodziną w dużych metropoliach, a inaczej na obszarach wiejskich. – Dlatego lokalność oparta o samorządy jest najważniejszym czynnikiem, który może doprowadzić do tego, że polityka rodzinna będzie pasowała do potrzeb – zaznaczyła.

 

W opinii Ireny Wóycickiej, najważniejszy w planowaniu polityki rodzinnej jest udział samych rodzin w tym procesie. - To one, patrząc ze swojej perspektywy, wiedzą, jakie rozwiązania mogą przynieść ulgę w funkcjonowaniu rodzin - czy to w łączeniu pracy z obowiązkami domowymi, czy w problemach wychowawczych, czy w innych problemach, z którymi się borykają - powiedziała.

 

W debacie uczestniczyła także Doradca Prezydenta RP Joanna Staręga-Piasek.

W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, parlamentarzyści, Marszałkowie Województw, samorządowcy.

Poleć znajomemu