przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 18 maja 2011

Prezydent o zmianach w systemie emerytalnym

debata  pt. Jak zapewnić Polakom godziwe emerytury w przyszłości
debata  pt. Jak zapewnić Polakom godziwe emerytury w przyszłości
debata  pt. Jak zapewnić Polakom godziwe emerytury w przyszłości

Zapewnienie odpowiednich dochodów na starość, w oparciu o solidarność pokoleniową jest jednym z podstawowych wyzwań, przed jakimi stoją kraje europejskie, w tym także Polska. Nasza troska o adekwatność zabezpieczenia osób starszych w przyszłości wpisuje się w kontekst europejskiej debaty - mówił prezydent podczas spotkania z ekspertami na temat zmian w systemie emerytalnym.
 
W Belwederze odbyła się debata pt. Jak zapewnić Polakom godziwe emerytury w przyszłości. Spotkanie odbywa się w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina”. Efektem cyklu spotkań ma być Plan Działań , które należy podjąć, aby zwiększyć skuteczność socjalną systemu emerytalnego.
Coraz większy niepokój budzi przewidywana wysokość przyszłych emerytur. Trzeba dać odpowiedź, która dawałaby nadzieję, opartą o realne możliwości, odpowiedź na pytanie zasadnicze: czy jest możliwe zwiększanie emerytur w przyszłości, czy jest możliwe zapewnienie nieobniżania tych emerytur – powiedział prezydent.


Bronisław Komorowski podkreślił, że Polska należy do tych krajów Unii Europejskiej, gdzie zagrożenie ubóstwem osób w wieku emerytalnym jest relatywnie niskie. Choć , jak dodał, ono istnieje. Należy podjąć kwestie zmian systemowych przeciwdziałających w przyszłości powiększaniu się ubóstwa ludzi starszych – mówił prezydent.


Zaznaczył też, że trzeba dyskutować o sposobach osiągnięcia równego wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn, a także o tym, co zrobić, by usunąć bariery aktywności zawodowej i zatrudniania osób starszych.
Zdaniem prezydenta, badania wskazują, że większość Polaków akceptuje wizję wydłużenia wieku emerytalnego, jeśli to będzie oznaczało lepsze gwarancje dotyczące wysokości świadczeń. Trzeba budować akceptację dla stojących przed Polską wyzwań – uważa Bronisław Komorowski.


Prezydent zapowiedział, że celem tej i kolejnych debat jest wspomożenie procesu budowy nowego kształtu systemu emerytalnego w oparciu o dialog społeczny, szerokie zrozumienie i akceptację dla koniecznych rozwiązań.

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.