Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 16 czerwca 2015

W środę debata nt. jednomandatowych okręgów wyborczych

Jednomandatowe okręgi wyborcze będą tematem kolejnej dyskusji w ramach Forum Debaty Publicznej, która odbędzie się w środę w Pałacu Prezydenckim.

 

Dyskusję pt. "System wyborczy - JOW wobec społeczeństwa obywatelskiego" otworzy prezydent Bronisław Komorowski. Prelegentami będą także dr Jarosław Flis z Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. Radosław Markowski z Uniwersytetu SWPS i prof. Antoni Z. Kamiński z PAN.

 

- Prezydent chce publicznie omówić, w jaki sposób możemy uzyskać lepsze poczucie identyfikacji wyborców z posłami - podkreślił w rozmowie z PAP prezydencki minister Olgierd Dziekoński. Zwrócił uwagę, że z badań opinii publicznej wynika, iż istnieje nikły poziom identyfikacji między wyborcą a posłem i jest duże zapotrzebowanie na JOW-y.

 

Olgierd Dziekoński zaznaczył, że JOW-y "dają różne możliwości rozwiązań, ale zawsze są oparte na zasadzie silnej, personalnej odpowiedzialności zarówno tych, którzy wskazują kandydatów, jak i tych, którzy ich wybierają".

 

Dyrektor biura prasowego Kancelarii Prezydenta Joanna Trzaska-Wieczorek zaznaczyła w rozmowie z PAP, że poglądy prezydenta Komorowskiego na temat jednomandatowych okręgów wyborczych "są znane od lat". - W środę odbędzie się forum debaty publicznej poświęcone temu tematowi. Intencją prezydenta jest, by prowadziło to do pogłębionej dyskusji, bo jest ona potrzebna i ważna - podkreśliła Trzaska-Wieczorek.

 

Postanowienie prezydenta ws. zarządzenia referendum ogólnokrajowego musi zostać ogłoszone w Dzienniku Ustaw najpóźniej 13 lipca; wówczas formalnie ruszy kampania referendalna oraz terminy przewidziane w kalendarzu referendalnym. Zobacz także: "Zamierzam zarządzić ogólnopolskie referendum"

 

Minister Dziekoński poinformował PAP, że kolejna dyskusja w ramach FDP ma dotyczyć drugiego z zagadnień, któremu ma być poświęcone referendum, czyli systemowi finansowania partii politycznych. (PAP, inf. własna)

 

Poleć znajomemu