Dodatkowe narzędzia

Środa, 20 lutego 2013

FDP: Urząd ma służyć obywatelowi

  |   Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?” Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?” Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?” Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?” Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?” Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?” Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?” Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?” Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?”

Urząd ma służyć obywatelowi, komunikując się z nim w sposób skuteczny i jasny - podkreślił minister Maciej Klimczak podczas środowego Forum Debaty Publicznej pt. „Czy język urzędowy może być przyjazny obywatelom?".

 

Środowe spotkanie odbywało się w obszarze FDP "Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski".  Zaproszeni językoznawcy i urzędnicy dyskutowali o tym,  co zrobić, aby język urzędowy był bardziej zrozumiały.

 

- Stajemy dzisiaj przed niełatwym zadaniem: język urzędowy, urzędniczy jest czymś odrębnym, specyficznym, obcym. Nie zawsze potrafimy go zrozumieć. I tak było i jest od dawna - powiedział minister Klimczak. Ocenił, że część funkcjonowania urzędów to ów hermetyczny, o strzeżonej odrębności atrybut władzy, wyższości.

 

Mówi się, że język jest okrętem na pełnym morzu. Bardzo trudno przewidzieć jego kurs, nawet gdy zna się jego konstrukcję - mówił minister - Język nie stoi w miejscu, gnie się, wzbogaca o nowe wyrazy, ewoluuje. Zawsze jednak troska o język, o dobór odpowiednich słów pomaga przekazać treść, poinformować o czymś, wyjaśnić coś.


Maciej Klimczak wskazywał, że język to dzieła kultury, dorobek pisarzy, poetów, ale język to również codzienna komunikacja: w domu, na ulicy, w pracy czy w urzędzie.

 

Podkreślał, że kultura języka ojczystego powinna dotyczyć wszystkich sfer, w których języka używamy, również języka urzędowego – języka, który pomaga odnaleźć się w gąszczu przepisów, paragrafów, ustaw.

 

- Żaden urząd nie powinien izolować, pozbawiać człowieka pewności siebie. Urząd ma obywatelowi służyć, komunikując się z nim w sposób skuteczny i jasny. Brak zrozumienia urzędowego pisma często budzi niepokój, powstają wówczas niepotrzebne bariery - przestrzegał Maciej Klimczak. W jego opinii, dobra komunikacja, wysoki poziom języka urzędowego to sprawne i przyjazne obywatelom państwo. Dlatego - mówił - dbanie o kształt języka ojczystego, w tym języka urzędowego, jest niezwykle istotne.

 

W ubiegłym roku, w ramach działań związanych z troską o język ojczysty, prezydent Bronisław Komorowski objął Honorowym Patronatem kampanię społeczno-edukacyjną „Ojczysty – dodaj do ulubionych”, która została wyróżniona wśród pięciu najlepszych kampanii społecznych w Polsce. Z inicjatywy Prezydenta RP został ustanowiony Medal „Zasłużony dla Polszczyzny”, który jest wyróżnieniem za szczególne zasługi w podnoszeniu świadomości językowej Polaków. Po raz pierwszy Nagrodę odebrał profesor Walery Pisarek. Tegoroczna Gala Języka Polskiego odbędzie się 20 lutego 2013 roku - w przededniu Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

 

Poleć znajomemu