Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 19 lutego 2015

FDP „Język w służbie etyki”

  |   Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki”

Minister Maciej Klimczak otworzył w czwartek obrady Forum Debaty Publicznej „Język w służbie etyki” – debatę zorganizowaną z okazji Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego.

 

- Język funkcjonujący poza wartościami, pozbawiony warstwy etycznej staje się zbiorem słów i gramatycznych prawideł. Od nas, użytkowników zależy, czy będziemy używać go dobrze, czy poprawnie będziemy interpretować treści, które zewsząd do nas napływają – powiedział minister Klimczak.

 

Minister przypomniał także, że „świadomość języka jest i była ważna dla doświadczenia wolności. Rozpoznanie, zdefiniowanie i ostatecznie odrzucenie skutków nowomowy było fundamentalne dla tego pokoleniowego doświadczenia”.

 

- Dziś zderzamy się z innymi odsłonami nowomowy, z instrumentalnym wykorzystywaniem języka, kłamstwem, z zalewem słów agresywnych, wulgaryzmów, od których do brutalności i przemocy niedaleka droga – dodał minister.

 

 

O cynicznym sposobie wykorzystania języka, na przykładzie wypowiedzi polityków oraz sposobów konstruowania narracji w przestrzeni medialnej dyskutowali m.in. językoznawca prof. Jerzy Bralczyk, prof. Anna Cegieła, kierownik "Obserwatorium Etyki Słowa" UW, dziennikarka Polskiego Radia Beata Michniewicz oraz prof. Bogusław Skowronek z Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Pedagogicznego im. KEN w Krakowie.

 

Debata odbyła się w ramach Forum Debaty Publicznej w zespole tematycznym „Twórczość, dziedzictwo kulturowe i przyrodnicze bogactwem Polski”. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu