przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 4 lipca 2012

Debata nad celowością i zasadami przeprowadzania konsultacji społecznych

W środę w Sali Herbowej Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu odbyło sie spotkanie „Urząd – Partner mieszkańca, czyli jak skutecznie prowadzić konsultacje społeczne”, w którym wziął udział Doradca Prezydenta RP prof. Jerzy Regulski.


Celem debaty zorganizowanej przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski była dyskusja nad celowością i zasadami przeprowadzania konsultacji społecznych. Seminarium miało za zadanie przeprowadzenie analizy roli konsultacji społecznych w procesie tworzenia prawa lokalnego oraz zapoznanie zebranych z podstawami prawnymi i technikami prowadzenia konsultacji, wskazując najlepsze z możliwych rozwiązań. Elementem dopełniającym były ciekawe przykłady dobrych praktyk konsultacji przeprowadzanych przez samorządy lokalne.


W spotkaniu udział wziął Doradca Prezydenta RP, ekspert z zakresu samorządu terytorialnego – prof. Jerzy Regulski, który omówił zapisy dotyczące konsultacji społecznych w Ustawie o wzmacnianiu udziału mieszkańców w samorządzie terytorialnym, współdziałaniu gmin, powiatów i województw. Problematykę wyboru najlepszych metod i narzędzi przeprowadzania konsultacji omówił dr Krzysztof Bondyra z Instytutu Socjologii Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu, a przykłady praktycznych rozwiązań zaprezentował Przewodniczący Rady Gminy Czerwonak Marcin Wojtkowiak.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.