Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 10 października 2012

Tadeusz Mazowiecki: UE nie jest dość zintegrowana do odgrywania globalnej roli

Tadeusz Mazowiecki podczas debaty w Pałacu Prezydenckim

Unia Europejska nie jest dostatecznie zintegrowana i przygotowana do odgrywania roli aktora w polityce globalnej - ocenił podczas środowej debaty w Pałacu Prezydenckim doradca Bronisława Komorowskiego, były premier Tadeusz Mazowiecki.


W Pałacu Prezydenckim zorganizowano dyskusję pt. "Perspektywy globalnej roli UE. Idee, interesy, instrumenty" w ramach cyklu debat pod przewodnictwem Tadeusza Mazowieckiego "Przyszłość Europy. Polska perspektywa". Środowa debata z udziałem prezydenta była ostatnią z tego cyklu.

Tadeusz Mazowiecki zaznaczył w swoim wystąpieniu, że polityka polska może uczestniczyć w procesach globalnych tylko poprzez UE. - Nie ma innej drogi - powiedział były premier.

Ocenił też, że UE nie jest dostatecznie zintegrowana i przygotowana do odgrywania roli aktora w polityce globalnej. - Rolę aktora ciągle odgrywają dawne mocarstwa europejskie, a nie UE jako całość - powiedział Tadeusz Mazowiecki. Jak dodał, na przykład polityka rosyjska woli wybierać sobie partnerów, niż traktować UE jako całość.

Ponadto, jak mówił prezydencki doradca, UE cierpi ostatnio na kompleks niższości, że wszystko dzieje się ponad głowami, a sama Unia zostaje na marginesie. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu