przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 27 stycznia 2013

Pod Pomnikiem Bohaterów Getta uczczono ofiary Holokaustu

  |   Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta Uroczystości pod Pomnikiem Bohaterów Getta

Modlitwą ekumeniczną i złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Bohaterów Getta stolica uczciła w niedzielę, w VIII Międzynarodowym Dniu Pamięci o Holokauście, 6 milionów żydowskich ofiar Zagłady. Blisko 3 miliony zamordowanych przez nazistów Żydów było obywatelami Polski.

W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, ambasady Niemiec i USA, organizacji społecznych i wyznaniowych. Obecni byli także żołnierze z Kompanii Reprezentacyjnej Wojska Polskiego, funkcjonariusze służb mundurowych, harcerze i młodzież szkolna.

- Musimy stale powtarzać, że w XX wieku nie było bardziej dramatycznego wydarzenia jak Holokaust, że historia ludzkości po Holokauście jest zupełnie inną historią. Ciągle musimy wracać do analizy, starać się zrozumieć, jak to mogło się wydarzyć, jak było możliwe zło w czystej postaci. Bo czy zamiar wymordowania całego narodu wybranego nie jest złem absolutnym? Zbrodnia Holokaustu nie może się już nigdy wydarzyć, dlatego wołamy "ziemio, nie zakrywaj ich krwi"; od nas, żyjących, zależy, czy tak się stanie - mówił doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego, Henryk Wujec. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.