Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Czwartek, 11 lipca 2013

Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE”

  |   Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego Debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE” z udziałem Szefa Komisji Europejskiej José Manuela Barroso oraz Doradcy Prezydenta RP Tadeusza Mazowieckiego

W czwartek w Centrum Nauki Kopernik odbyła się debata „Dialog Obywatelski o przyszłości UE”.  Spotkanie otworzył przebywający w Warszawie Przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso wraz z Doradcą Prezydenta RP Tadeuszem Mazowieckim.

 

Tadeusz Mazowiecki przekazał uczestnikom spotkania od prezydenta Bronisława Komorowskiego życzenia dobrej i inspirującej debaty. Były premier wyraził  przekonanie, że tego rodzaju debaty odbywające się w różnych krajach europejskich będą przedmiotem analiz organów Unii. Zobacz także: "Projekt europejski to zaufanie i współpraca"

 

Nawiązując do wypowiedzi J.M. Barroso o zadaniach Unii w globalnej polityce,  b. premier Mazowiecki wskazał, że UE musi zdobyć się na skuteczną obecność w tej polityce oraz musi być świadoma swej europejskiej tożsamości opartej na wartościach Dekalogu i Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka. Zwracając się do Przewodniczącego KE, Tadeusz Mazowiecki powiedział, że Centrum Nauki Kopernik, w którym spotkał tyle młodzieży jest „naszym dzieckiem wolności”. Życzył też J.M.Barroso, aby „zabrał z Polski do Brukseli optymizm”.

 

Tadeusz Mazowiecki podkreślił, że w Polsce pomimo trudności z jakimi boryka się obecnie UE, poziom poparcia dla integracji utrzymuje się na wysokim poziomie.  - Pewien sceptycyzm, który obserwujemy nie wynika z polskich, wewnętrznych złych doświadczeń z UE, wynika raczej z obaw, które przychodzą do nas z zewnątrz – ocenił były premier. 

 

Doradca Prezydenta RP zaznaczył, że dla Polski bardzo ważną wartością jest solidarność.  - Słowo solidarność w UE łączy się z wyrównywaniem poziomów cywilizacyjnych krajów należących do Unii. Ale to słowo ma też inną stronę – solidarność w odpowiedzialności za całość UE – powiedział. Podkreślił, że debatować trzeba nie tylko o tym, co UE może dać Polsce, ale też o tym, jak nasz kraj dorasta do odpowiedzialności za całość Wspólnoty.

 

Szef Komisji Europejskiej ocenił, że UE powinna mocniej uwierzyć w swoją siłę i potencjał do pokonania obecnych trudności. Podkreślił, że UE potrzebuje jedności i solidarności, jeśli chce stanąć do równej rywalizacji ze światowymi mocarstwami. Przekonywał jednocześnie, że Europejczycy powinni mieć więcej pewności, że są w stanie pokonać kryzys i być równorzędnym partnerem potęg światowych.


W debacie uczestniczyła również Wiceprzewodnicząca KE, Komisarz Unii Europejskiej ds. Sprawiedliwości, Praw Podstawowych i Obywatelstwa Viviane Reding oraz Posłanka do Parlamentu Europejskiego Róża Thun.


Po wystąpieniach gości specjalnych odbyła się debata składająca się z trzech bloków tematycznych: kryzys, prawa obywateli oraz przyszłość Europy. Uczestnicy spotkania mieli okazję do bezpośredniej rozmowy z Viviane Reding i Różą Thun. Od września 2012 roku debaty z obywatelami odbywają się we wszystkich krajach Unii Europejskiej.
(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu