Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Środa, 11 czerwca 2014

Debata „Młodzi w wolnej Polsce” z udziałem Jana Lityńskiego

  |   Debata „Młodzi w wolnej Polsce” Debata „Młodzi w wolnej Polsce” Debata „Młodzi w wolnej Polsce” Debata „Młodzi w wolnej Polsce” Debata „Młodzi w wolnej Polsce” Debata „Młodzi w wolnej Polsce” Debata „Młodzi w wolnej Polsce”

W środę Doradca Prezydenta RP Jan Lityński uczestniczył w debacie „Młodzi w wolnej Polsce”. W dyskusji zorganizowanej w Kancelarii Prezydenta RP  udział wzięli uczniowie z programów Centrum Edukacji Obywatelskiej oraz ich nauczyciele, a także Jacek Strzemieczny, prezes CEO.

 
Celem spotkania było przedstawienie opinii młodych na temat  minionych 25 – lat wolności.
 
Jan Lityński opowiadał o zmianach jakie zaszły po wyborach 4 czerwca 1989 roku. Wolność słowa, otwarte granice, członkostwo Polski w NATO oraz w Unii Europejskiej   - to zaledwie nieliczne korzyści demokratycznej Polski. „ Żyliśmy w kraju totalitarnym, zarządzanym przez jedną partię – partię totalitarną, która wchodziła we wszystkie dziedziny życia. Obecnie mamy wolny kraj, jesteśmy ludźmi wolnymi, ale wolność zawsze powinna być związana z odpowiedzialnością. Z odpowiedzialnością szczególnie za tych, którym się nie powiodło”  - stwierdził Doradca Prezydenta RP.
 
Młodzi paneliści mówili o aktywności społecznej, o szkolnictwie wyższym i studiowaniu za granicą, a także o migracji wewnątrz kraju i w Europie, bezrobociu wśród młodzieży i perspektywach zawodowych oraz o roli mediów. Jedna z uczennic namawiała kolegów do udziału w wyborach.
 

Jan Lityński podsumowując spotkanie, podkreśli wagę debaty publicznej, ponieważ „daje ona przestrzeń do dyskusji oraz umożliwia wprowadzenie dobrych rozwiązań”.

Poleć znajomemu