przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 19 kwietnia 2011

List do Autorów Apelu do Prezydenta RP w sprawie ludobójstwa w Katyniu

Pałac Prezydencki

Szanowni Państwo!

 

W nawiązaniu do skierowanego przez Panie i Panów „Apelu do Prezydenta RP w sprawie ludobójstwa w Katyniu” chciałbym uprzejmie przypomnieć, że Pan Bronisław Komorowski był zaangażowany w walkę o prawdę o zbrodni katyńskiej już w czasie komunizmu, kiedy to wielu jego dzisiejszych krytyków nawet nie odważyło się o tym pomyśleć. O pełną prawdę o zbrodni katyńskiej upomina się On także dzisiaj, jako Prezydent niepodległego, demokratycznego państwa polskiego. Warto również pamiętać, że jako Minister Obrony Narodowej był On m.in. inicjatorem powstania Muzeum Katyńskiego w Warszawie.


Również pełniąc funkcję Marszałka Sejmu RP Bronisław Komorowski dbał o pamięć o zbrodni katyńskiej. Przejawiało się to m.in. w corocznie organizowanych pod Jego patronatem pielgrzymkach Rodzin Katyńskich do miejsc kaźni i wiecznego spoczynku ofiar tej zbrodni.


Chciałbym też przypomnieć, że to Sejm pracujący pod Jego kierownictwem uzgodnił i przyjął na drodze aklamacji (a więc za zgodą wszystkich klubów i kół sejmowych, w tym także Prawa i Sprawiedliwości oraz obecnych posłów ugrupowania Polska Jest Najważniejsza) uchwałę z dnia 9 kwietnia 2010 r., upamiętniającą 70. rocznicę zbrodni katyńskiej. To właśnie w tej uchwale „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej składa hołd pamięci polskich jeńców wojennych – ofiar ludobójczego reżimu sowieckiego”.


Warto też pamiętać o wcześniejszej uchwale tegoż Sejmu, z 23 września 2009 r., określającej zbrodnię katyńską jako „zbrodnię wojenną o znamionach ludobójstwa”.


Teksty obu tych uchwał przesyłam Państwu w załączeniu, one bowiem najpełniej wyrażają stanowisko Rzeczypospolitej w sprawie zbrodni katyńskiej.

 

Łączę wyrazy należnego szacunku,


Tomasz Nałęcz, Doradca Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.