Narzędzia dostępności

Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Wtorek, 3 marca 2015

Doradca Jan Lityński oddał hołd Borysowi Niemcowowi

Doradca Prezydenta RP Jan Lityński oddał we wtorek hołd Borysowi Niemcowowi, skłaniając głowę nad otwartą trumną z ciałem zamordowanego przywódcy opozycji demokratycznej w Rosji.

 

Trumna z ciałem Niemcowa została wystawiona na widok publiczny w Muzeum i Centrum Społecznym im. Andrieja Sacharowa w Moskwie, gdzie od rana trwa świecka uroczystość pożegnania zamordowanego opozycjonisty.

 

- To żal, że Rosja demokratyczna straciła wielkiego człowieka. To trudny moment dla rosyjskiej demokracji - mówił dziennikarzom Jan Lityński. Zaznaczył, że Niemcow był człowiekiem, który odważnie występował przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainie.

 

- Ta Rosja, w którą wierzyliśmy, z którą rozmawialiśmy, z demokratami w '89 roku, w którą wierzyliśmy, kiedy protestowała w osobach Sacharowa i Sołżenicyna, ta Rosja została zubożona o wielkiego swojego przedstawiciela - powiedział Jan Lityński. - Wierzę, że jeszcze za naszego życia demokratyczna Rosja zwycięży - dodał.

 

- Jest mi bardzo przykro, że nie mogę tu być razem z moim przyjacielem Bogdanem Borusewiczem - podkreślił Doradca Prezydenta RP.

 

Obecny podczas uroczystości wiceminister spraw zagranicznych Konrad Pawlik odczytał list marszałka Senatu Bogdana Borusewicza do rodziny, przyjaciół i uczestników uroczystości pogrzebowych Niemcowa.   Zobacz także: "Zakaz wjazdu do Rosji dla Borusewicza to decyzja niezrozumiała"

 

Prezydent RP Bronisław Komorowski jako niezrozumiałą określił decyzję o zakazie wjazdu do Rosji dla Marszałka Senatu Bogdana Borusewicza. (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu