przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Niedziela, 2 października 2011

Prof. Nałęcz o scenariuszach powyborczych

Prezydent będzie chciał już "w pierwszym ruchu" doprowadzić do utworzenia rządu, który będzie miał szansę rządzić Polską przez cztery lata - powiedział doradca prezydenta Tomasz Nałęcz. Dodał, że kandydat na premiera musi mieć poparcie większości sejmowej.

 

Prof. Nałęcz powiedział w niedzielę dziennikarzom, że po oficjalnym ogłoszeniu wyników wyborów, prezydent "zaprosi liderów ugrupowań obecnych w parlamencie do Pałacu Prezydenckiego, odbędzie z nimi serię konsultacji i zorientuje się, który z polityków ma szansę na spełnienie konstytucyjnego warunku stworzenia rządu mogącego uzyskać wotum zaufania". - Taki polityk otrzyma misję stworzenia gabinetu - zaznaczył Tomasz Nałęcz.


Doradca prezydenta Bronisława Komorowskiego pytany, czy wyobraża sobie sytuację, że misja tworzenia rządu nie zostanie powierzona zwycięzcy wyborów, odpowiedział: wszystko zależy od wymiaru tego zwycięstwa. - Jeśli to będzie zwycięzca z bezwzględną większością w parlamencie, to sytuacja będzie jasna - podkreślił.


- Jeśli się zaś okaże, że ktoś względnie wygra wybory, a nie będzie w stanie stworzyć większości w parlamencie, to po co prezydent ma powierzać mu misję formowania gabinetu i "strzelać do parlamentu z korkowca" - mówił  Tomasz Nałęcz.


Dodał, że w Polsce "mamy do czynienia z budowaniem mitu, który nie ma żadnego zakorzenienia w rzeczywistości". - Usiłuje się od paru miesięcy mówić Polakom, że jest polską tradycją, iż prezydent powierza misję sformowania gabinetu ugrupowaniu, które względnie wygrało wybory; jest pierwsze, ale nie ma bezwzględnej większości - mówił. Wskazał, że do tej pory tylko trzech polskich premierów, to byli liderzy wygranego ugrupowania, zaś ośmiu nie było.


Nałęcz zaznaczył, że "konstytucja stawia twardy warunek - chcesz rządzić Polską, musisz mieć bezwzględną większość w parlamencie". - Prezydent, który jest najwyższym strażnikiem konstytucji, będzie ten warunek święcie realizował - dodał.


W jego opinii polityk, który podczas powyborczych konsultacji u prezydenta będzie mógł przedstawić potencjalnych koalicjantów, "niezależnie, jak się będzie nazywał - czy na K, czy na T, czy na jakąkolwiek inną literę - wejdzie do Pałacu Prezydenckiego nie tylko jako potencjalny kandydat, ale wyjdzie z niego wielce uradowany".


- Nie ma najmniejszej podstawy, żeby niepokoić się o kształt przyszłego rządu, bo Polacy to mądry naród, pójdą do wyborów i zadecydują o kształcie rządu - zaznaczył prof. Nałęcz. Podkreślił, że dlatego ważne jest, aby jak najwięcej osób wzięło udział w wyborach. (PAP)

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.