przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 13 grudnia 2011

Henryk Wujec na obchodach rocznicy stanu wojennego

Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec wziął udział w uroczystościach 30. rocznicy stanu wojennego w więzieniu na Białołęce   |   Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec wziął udział w uroczystościach 30. rocznicy stanu wojennego w więzieniu na Białołęce Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec wziął udział w uroczystościach 30. rocznicy stanu wojennego w więzieniu na Białołęce Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec wziął udział w uroczystościach 30. rocznicy stanu wojennego w więzieniu na Białołęce Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec wziął udział w uroczystościach 30. rocznicy stanu wojennego w więzieniu na Białołęce Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec wziął udział w uroczystościach 30. rocznicy stanu wojennego w więzieniu na Białołęce

Doradca Prezydenta RP Henryk Wujec w 30. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego wziął udział w uroczystościach odbywających się w więzieniu na Białołęce, gdzie w latach 1981-1982 mieścił się największy w Polsce ośrodek odosobnienia dla internowanych.

 

Henryk Wujec odczytał list prezydenta Bronisława Komorowskiego skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości. Zobacz także: List prezydenta na uroczystości odsłonięcia tablicy w areszcie na Białołęce

 

Obchody 30. Rocznicy Wprowadzenia Stanu Wojennego i Wydarzeń Grudnia 1981 r. odbywały się pod honorowym patronatem Prezydenta RP. Uroczystości przygotowane zostały przez Stowarzyszenie Wolnego Słowa we współpracy z Radą Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Okręgowym Inspektoratem Służby Więziennej oraz Dyrekcją Aresztu Śledczego i Zakładu Karnego na Białołęce. Kulminacyjnym punktem obchodów było odsłonięcie tablicy upamiętniającej internowanych w Białołęce oraz otwarcie Izby Pamięci Internowanych w Areszcie Śledczym w Białołęce.

 

- Bardzo dobrą rzeczą jest umieszczenie w tym miejscu tablicy. Pamięć jest w ogóle ważna w życiu narodu, bez pamięci o historii nie ma bowiem narodu - powiedział Henryk Wujec. Jak wyjaśnił, historia jest i była dla niego istotna, bo "wskazuje, kim się jest i co jest w tym kraju ważne", a wmurowana w ścianę więzienia na Białołęce tablica jest dla niego znakiem przypominającym, że o wolność Polski trzeba było kiedyś walczyć.


Prezydencki doradca wspominał również, że okres internowania wiele go nauczył. - Więzienie jest czasem pewnego kształtowania charakteru. Wiedziałem, że kiedy wyjdę, muszę być silny, muszę pomagać kolegom - mówił były opozycjonista.


Komentując przeprosiny gen. Wojciecha Jaruzelskiego za stan wojenny, Wujec zauważył: - Generał powiedział, że przeprasza, a jednocześnie, że zrobiłby to samo, więc tym drugim skasował to pierwsze. Lepiej byłoby, gdyby nie mówił nic. Generał jest już starym, schorowanym człowiekiem, kiedy ma się z nim do czynienia nie pała się żądzą zemsty - zaznaczył opozycjonista.


Według niego, nie wystarczy, że Trybunał Konstytucyjny uznał wprowadzenie stanu wojennego za działanie nielegalne; osoby odpowiedzialne za to wydarzenie powinny zostać osądzone. (inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.