Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej

Dodatkowe narzędzia

Niedziela, 18 marca 2012

Prof. Roman Kuźniar o debacie nt. przyszłości UE

Głębsza integracja państw strefy euro grozi pozostaniem Polski w drugiej lidze UE, społeczeństwo powinno mieć tego świadomość - uważa doradca prezydenta prof. Roman Kuźniar. - Bronisławowi Komorowskiemu zależy na jak najszerszej debacie o naszej przyszłości w UE - podkreśla.


- Prezydent chce, aby polskie społeczeństwo było możliwie jak najszerzej świadome tego, co się w tej chwili dzieje w UE. Kryzys finansowo-gospodarczy ma rozległe, długofalowe implikacje dla wszystkich sfer aktywności Unii oraz dla jej pozycji międzynarodowej. Przemiany, jakie w tej chwili zachodzą, na pewno są głębsze niż to się u nas dostrzega. Prezydentowi zależy, aby do jak najszerszego kręgu opinii publicznej dotarła powaga problemów Unii i dylematu, przed którym stoi Polska, stąd pomysł cyklu debat na ten temat – powiedział Roman Kuźniar w rozmowie z PAP.


W poniedziałek, z udziałem Bronisława Komorowskiego, odbędzie się druga z cyklu debat pt. "Przyszłość Europy. Polska perspektywa", organizowanych pod przewodnictwem głównego doradcy prezydenta Tadeusza Mazowieckiego. Tytuł debaty brzmi "Ewolucja ustrojowa Unii Europejskiej. Idee i realia".


Według prof. Kuźniara być może jeszcze przed planowanym na czerwiec zakończeniem cyklu debat można się spodziewać dużego wystąpienia prezydenta dotyczącego strategicznych kwestii europejskich.


Doradca prezydenta przestrzegał, że nowy pakt fiskalny stwarza perspektywę ucieczki do przodu grupy państw strefy euro i pogłębienia integracji europejskiej na bazie unii monetarno-gospodarczej. - Istnieje prawdopodobieństwo, że w tej grupie będą zapadały decyzje dotyczące nie tylko spraw gospodarczo-finansowych, ale że to pójdzie dalej i będzie się rozchodzić na zagadnienia polityczne - zaznaczył.


- Jeżeli zreformowana nowym paktem fiskalnym unia monetarno-gospodarcza rzeczywiście „odjedzie”, to nam grozi realnie pozostanie na dłuższy czas w drugiej lidze UE. Potrzebne jest podjęcie strategicznych decyzji: czy nas stać, aby wchodzić do unii monetarno-gospodarczej czy może nie? Jeżeli chcemy być w tym twardym rdzeniu UE, w tym węższym kręgu, to są rzeczy, które kosztują - zaznaczył prof. Kuźniar.

1, 2, NASTĘPNA
Poleć znajomemu