przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Wtorek, 8 maja 2012

Prof. Kuźniar: słuszna decyzja o przełożeniu spotkania w Jałcie

Doradca prezydenta prof. Roman Kuźniar

Doradca prezydenta prof. Roman Kuźniar

Odłożenie jałtańskiego szczytu Europy Środkowej przez władze Ukrainy to dobra decyzja - ocenił doradca prezydenta ds. międzynarodowych prof. Roman Kuźniar. Jak dodał, strona polska oczekiwała takiej decyzji.

 

- To jest dobra decyzja, dobra dla wszystkich - dla Kijowa i dla wszystkich tych, którzy się tam wybierali - powiedział we wtorek dziennikarzom prof. Kuźniar po konferencji plenarnej podsumowującej Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego.

 

- Życzymy Ukraińcom sukcesów, a ten szczyt nie wyglądał na sukces. W związku z tym była to słuszna decyzja i przyłączamy się do niej. Uważamy, że została podjęta w dobrej wierze także z punktu widzenia stosunków Kijowa z krajami Europy - zaznaczył doradca prezydenta.

 

- Widzę same pozytywne aspekty tej decyzji, której - powiem szczerze - oczekiwaliśmy - dodał prof. Kuźniar.  Według niego, gospodarze szczytu mogli spodziewać się szczerości w ocenie traktowania przez władze Ukrainy b. premier Julii Tymoszenko.

 

  Zobacz także: Rozmowa prezydentów Polski i Ukrainy

 

- Mamy nadzieję, że to pierwszy sygnał zmian, że do naszych partnerów w Kijowie dociera przesłanie, z którym próbuje dotrzeć do nich prezydent Komorowski, że sposób w jaki władze ukraińskie traktują byłą premier będzie miał niedobre konsekwencje dla stosunków Kijowa z Europą, dla pozycji międzynarodowej Ukrainy. Myślę, że ta prawda, którą prezydent Komorowski głosi od wielu miesięcy zaczyna docierać do naszych partnerów w Kijowie - zaznaczył prof. Kuźniar.

 

Prezydent Ukrainy poinformował w telefonicznej rozmowie polskiego prezydenta o przełożeniu zaplanowanego spotkania w Jałcie. Bronisław Komorowski zaapelował do prezydenta Wiktora Janukowycza o znalezienie rozwiązań umożliwiających postęp w sprawie Julii Tymoszenko.

(inf. własna, PAP)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.