przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 12 maja 2012

Obchody 170. rocznicy powstania Szkoły Polskiej w Paryżu

Jan Lityński czytający list ministra Jacka Michałowskiego. Obok poczet sztandarowy.

Jan Lityński odczytał list ministra Jacka Michałowskiego

W dniach 11-12 maja 2012 roku w Paryżu odbyły się oficjalne obchody 170. rocznicy powstania Szkoły Polskiej w Paryżu, która jest najstarszą polską placówką oświatową poza granicami kraju. W wydarzeniu tym w imieniu Szefa Kancelarii Prezydenta RP Jacka Michałowskiego udział wziął Doradca Prezydenta RP Jan Lityński, który odczytał list Ministra skierowany do organizatorów i uczestników uroczystości:

 

Organizatorzy i Uczestnicy
uroczystych obchodów
170-lecia Szkoły Polskiej
w Paryżu

 

Szanowni Państwo

 

 

 

 

serdecznie pozdrawiam organizatorów i uczestników uroczystości z okazji 170-lecia Szkoły Polskiej w Paryżu. Dziękuję Ekscelencji Panu Ambasadorowi Tomaszowi Orłowskiemu za zaproszenie do udziału w obchodach tego pięknego jubileuszu. Na ręce Dyrektora Zespołu Szkół imienia Adama Mickiewicza przy Ambasadzie RP w Paryżu składam gratulacje gronu pedagogicznemu, absolwentom, uczniom i ich rodzicom oraz wszystkim, którzy przyczyniają się do kontynuacji świetnych tradycji tej placówki.

Od założenia Szkoły aż po lata współczesne, cele jej działalności pozostają niezmienne. Tak w XIX wieku, jak i dzisiaj przebywający we Francji Polacy oraz Francuzi polskiego pochodzenia odczuwają dumę ze swojego historycznego dziedzictwa, pragną zachować znajomość języka polskiego i pielęgnować więź z polską tradycją i kulturą, z krajem przodków. A przecież to, co uważamy za cenne, pragniemy również przekazać naszym dzieciom. Dlatego już w roku 1842 działacze paryskiej Wielkiej Emigracji – Wincenty Kraiński, Henryk Nakwaski, generał Józef Dwernicki i książę Adam Czartoryski wystąpili z inicjatywą utworzenia szkoły nauczającej języka, historii i geografii Polski. Dzięki poparciu francuskiego rządu oraz darowiznom Jana Ledóchowskiego i Fryderyka Chopina, dzięki wieloletniej pracy organizatorskiej doktora Seweryna Gałęzowskiego oraz zaangażowaniu pedagogów i prominentnych przyjaciół Szkoły – najpierw pod Paryżem, a następnie w paryskiej dzielnicy Batignolles rozwinęła się wspaniała instytucja edukacyjna. W Szkole Batiniolskiej kształcili się między innymi synowie Adama Mickiewicza, późniejsi aktywni uczestnicy życia paryskiej Polonii oraz osobistości francuskiej kultury, polityki i nauki.

Mimo historycznych zawirowań i przeciwności losu, po okresach zawieszenia działalności, pod koniec ubiegłego wieku Szkoła Polska na nowo podjęła realizację swojego szczytnego posłannictwa. Staraniem obecnych w Paryżu działaczy opozycji demokratycznej, duchowieństwa Polskiej Misji Katolickiej oraz służb dyplomatycznych suwerennej Rzeczypospolitej, Szkoła – wraz ze swoimi placówkami filialnymi – znów funkcjonuje jako jeden z instytucjonalnych filarów francuskiej Polonii. Pomna na słowa jej patrona, który pisał: Co dzień przestrzegam, jak młódź cierpi na tem, //Że nie ma szkół uczących żyć z ludźmi i światem, kształci dzisiaj młodzież znającą Polskę, znającą Francję oraz dobrze przygotowaną do budowania Europy i świata, w których ludzie chcą i potrafią ze sobą współpracować i przyjaźnić się.

Raz jeszcze serdeczne winszuję szacownego jubileuszu i życzę Państwu, aby sukcesy dydaktyczne i wychowawcze Szkoły Polskiej w Paryżu przyczyniały się do integracji i aktywizacji środowisk polskich we Francji.

 

Jacek Michałowski

Szef Kancelarii Prezydetna RP

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.