przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Poniedziałek, 14 lipca 2014

We wtorek oficjalna wizyta prezydenta Słowacji

Współpraca polsko-słowacka, polityka bezpieczeństwa i kryzys na Ukrainie mają być tematami wtorkowych rozmów prezydentów Polski Bronisława Komorowskiego i Słowacji Andreja Kiski. Słowacki prezydent przybędzie do Warszawy z jednodniową oficjalną  wizytą.

 

W programie wizyty prezydenta Kiski znajdują się rozmowy prezydentów w wąskim gronie, rozmowy plenarne delegacji oraz spotkanie obu polityków z mediami.

 

Jak powiedział w poniedziałek dziennikarzom podsekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta Jaromir Sokołowski, Polska będzie drugim krajem, w którym zaprzysiężony w czerwcu prezydent Słowacji złoży wizytę oficjalną (pierwszą złożył w Pradze czeskiej). Prezydent Kiska spotka się w Warszawie z prezydentem Komorowskim, marszałkiem Senatu Bogdanem Borusewiczem i premierem Donaldem Tuskiem.

 

- Ta wizyta będzie doskonałą okazją do tego, by lepiej się poznać, wymienić się poglądami w najważniejszych sprawach bezpieczeństwa, szczególnie w kontekście wrześniowego szczytu NATO w Newport - ocenił Jaromir Sokołowski. Jak dodał, prezydent Komorowski przekaże prezydentowi Słowacji polskie stanowisko dotyczące m.in. konieczności wzmocnienia wschodniej flanki NATO.  - Wiemy, że prezydent Kiska opowiada się za ożywieniem współpracy transatlantyckiej - podkreślił.

 

W ocenie ministra dojdzie też do wymiany opinii obu prezydentów w sprawie kryzysu ukraińskiego oraz perspektyw jego rozwiązania.

- Cieszymy się, ponieważ prezydent Kiska składał deklaracje chęci ożywienia relacji polsko-słowackich, także w regionie przygranicznym. To bardzo ważny sygnał. Prezydent Komorowski przywiązuje wielką wagę do intensyfikacji współpracy polsko-słowackiej również w wymiarze transgranicznym, nie tylko w ramach UE, gdzie udaje się bardzo dobrze reprezentować interesy całego regionu - mówił Jaromir Sokołowski.

 

Według niego prezydent Komorowski przykłada szczególne znaczenie współpracy z naszym południowym sąsiadem także w ramach Grupy Wyszehradzkiej, w której Słowacja dwa tygodnie temu objęła roczne przewodnictwo.

 

Dla naszego kraju ważna jest też rozbudowa infrastruktury: drogowej - łączącej Polskę i Słowację - oraz energetycznej, w tym budowy interkonektora gazowego na granicy polsko-słowackiej. - Prezydent Komorowski gorąco popiera budowę tego interkonektora i będzie przekonywał prezydenta Kiskę do tego, by obaj prezydenci w sposób szczególny wsparli ideę budowy tego połączenia - podkreślił Jaromir Sokołowski.

 

Innym tematem rozmów będą zapewne relacje gospodarcze. Jak powiedział minister Sokołowski, Polska jest czwartym partnerem handlowym Słowacji - po Niemczech, Czechach i Rosji, zaś nasz południowy sąsiad - jedenastym partnerem Polski. W 2013 roku obroty handlowe między naszymi krajami wyniosły 7 mld euro. Eksport z Polski na Słowację zamknął się w kwocie 4 mld euro, a import - 3 mld euro.

 

Bronisław Komorowski miał już okazję rozmawiać z Kiską telefonicznie, a także osobiście - w Budapeszcie podczas czerwcowych obchodów 25. rocznicy transformacji ustrojowej w Europie Środkowo-Wschodniej.  (PAP, inf. własna)

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.