przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Środa, 16 lipca 2014

Spotkanie Szefa KPRP z sekretarzem ROPWiM i wiceprezes IPN

Szef KPRP Jacek Michałowski spotkał się w Pałacu Prezydenckim z prof. Andrzejem Krzysztofem Kunertem, Sekretarzem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Agnieszką Rudzińską, wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej w związku z realizacją kolejnych etapów prac nad ekshumacją szczątków ofiar reżimu komunistycznego w Kwaterze "Ł" (tzw. „Łączka”) na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie i w innych miejscach pochówku ofiar reżimu komunistycznego z lat 1944-1956.

 

W spotkaniu uczestniczyli również Stanisław Huskowski, Wiceminister Administracji i Cyfryzacji, Jacek Kozłowski, Wojewoda Mazowiecki,  Dariusz Gabrel, Dyrektor Głównej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN, Krzysztof H. Łaszkiewicz,

Sekretarz Stanu w KPRP, Maciej Klimczak, Podsekretarz Stanu w KPRP oraz prof. Tomasz Nałęcz, Doradca Prezydenta RP.

 

Prezes Rudzińska i prof. Kunert poinformowali o zaawansowaniu dotychczasowych działań oraz o zagrożeniach utrudniających ich realizację. Ich przezwyciężenie jest niezbędnym warunkiem dalszej realizacji tych projektów.

 

W celu przyspieszenia wzniesienia Panteonu na Powązkach wojewoda Jacek Kozłowski zadeklarował podjęcie szybkich działań zmierzających do nadania statusu Cmentarza Wojennego części kwatery "Ł" już dziś przygotowanej do realizacji tego zadania.

 

Uczestnicy spotkania byli zgodni, że najskuteczniejszym sposobem przezwyciężenia wszystkich dotychczasowych trudności byłaby nowelizacja Ustawy z dnia 28 marca 1933 roku o grobach i cmentarzach wojennych i Ustawy z dnia 31 stycznia 1959 roku o cmentarzach i chowaniu zmarłych. Przedyskutowano możliwe scenariusze prowadzące do tego celu.
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.