przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Piątek, 25 lipca 2014

Jubileusz 80. urodzin księdza Adama Bonieckiego

  |   Jubileusz 80. urodzin księdza Adama Bonieckiego. Fot. Paweł Ulatowski Jubileusz 80. urodzin księdza Adama Bonieckiego. Fot. Paweł Ulatowski Jubileusz 80. urodzin księdza Adama Bonieckiego. Fot. Paweł Ulatowski

Minister Maciej Klimczak uczestniczył w piątek w uroczystych obchodach 80. urodzin księdza Adama Bonieckiego.

Jubileusz ten obejmował również 50. rocznicę pierwszej publikacji Jubilata na łamach ,,Tygodnika Powszechnego”, 40. rocznicę wydania jego pierwszej książki ,,Rozmowy niedokończone”, 35. rocznicę objęcia stanowiska redaktora naczelnego ,,L’Obsservatore Romano” i 15. rocznicę objęcia stanowiska redaktora naczelnego ,,Tygodnika Powszechnego”.


Podczas spotkania minister Maciej Klimczak odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego skierowany do Jubilata.
 

- Lista tych ważnych dla Księdza rocznic uświadamia nam, jak wiele Ksiądz dokonał – dla polskich wiernych, ale i dla kształtu życia publicznego we współczesnej, wolnej Polsce. Uświadamiamy sobie, ile my sami – świeccy i wierzący obywatele – zawdzięczamy mądrości, spokojowi i otwartości Księdza. Dla wielu Polaków pozostaje Ksiądz autorytetem, wytrwale uczącym kultury porozumienia, opartego na wzajemnym szacunku – napisał prezydent.

 

- Skończyć 80 lat to nie jest żadna zasługa, ale to jest świetna okazja, żeby być razem i świętować – powiedział jubilat. Jak podkreślił, "w tych 80 latach życia znalazło się 50 lat tej zarazy, jaką jest Tygodnik Powszechny". -To się odbija jednak na umyśle, na charakterze. I myślę, że wśród różnych rzeczy, które mnie tworzyły, wśród ludzi, którzy sprawili, że jestem taki, jaki jestem, to Tygodnik Powszechny miał dwa elementy, które są bardzo istotne i które się przechowały, mimo że przyszło nowe pokolenie. Pierwsza to jest otwarcie się na innego (...), druga, której tygodnik chce i stara się służyć, to jest to, że pismo katolickie powinno łączyć, a nie dzielić – powiedział ks. Boniecki. - Przeciwstawna postawa to jest wykluczanie – podkreślił.

Uroczystości odbyły się w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie. (inf. własna, PAP)
 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.