przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Sobota, 13 września 2014

Uroczystość odsłonięcia pomnika Romualda Traugutta

  |   Minister Olgierd Dziekoński na uroczystości odsłonięcia pomnika Romualda Traugutta (fot. Urząd Miejski w Żelechowie) Minister Olgierd Dziekoński na uroczystości odsłonięcia pomnika Romualda Traugutta (fot. Urząd Miejski w Żelechowie) Minister Olgierd Dziekoński na uroczystości odsłonięcia pomnika Romualda Traugutta (fot. Urząd Miejski w Żelechowie)

W Parku Miejskim w Żelechowie odbyła się w sobotę uroczystość odsłonięcia pomnika Romualda Traugutta pod honorowym patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Uczestniczył w niej minister Olgierd Dziekoński.
 

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą. Po nabożeństwie głos zabrali m.in.: burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka oraz Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński. Pomnik został poświęcony przez ks. prałata Stanisława Zajko. Po Apelu Poległych nastąpiło złożenie wieńców. Zobacz także: List prezydenta na uroczystości odsłonięcia pomnika Romualda Traugutta w Żelechowie

 

Następnie wszyscy goście udali się w asyście pocztów sztandarowych i strażackiej orkiestry na teren zabytkowego Pałacu Żelechów. Tam nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy informującej o pobycie Romualda Traugutta w Żelechowie, jego kontaktach z ówczesnymi właścicielami majątku i o przyjęciu weselnym Romualda Traugutta i Anny Pikiel, które w 1852 r. odbyło się w żelechowskim pałacu. Pamiątkową tablicę odsłonili: Sekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński, Poseł na Sejm RP Stanisława Prządka, Burmistrz Żelechowa Mirosława Miszkurka oraz właściciel Pałacu Żelechów Witold Podolak.

 

Dopełnieniem sobotnich obchodów była okolicznościowa publikacja wydana przez Gminę Żelechów pt. „Romuald Traugutt – Dyktator Powstania Styczniowego, mieszkaniec Żelechowa w latach 1845-1853”, inscenizacja walk powstańczych w wykonaniu grup rekonstrukcji historycznej oraz wystawa eksponatów związanych z Powstaniem Styczniowym.

 

Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.