przeskocz do treści | przeskocz do menu głównego
Oficjalna strona Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej
| | |
A | A | A
Czwartek, 18 września 2014

W Pałacu o roli biznesu w budowie społeczeństwa obywatelskiego

  |   Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego" Debata "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego"

Świat organizacji pozarządowych w Polsce nie byłby tak silny, gdyby nie współpraca z biznesem - przekonywali uczestnicy czwartkowej debaty w Pałacu Prezydenckim "25 lat wolności. 25 lat zaangażowania biznesu w budowę społeczeństwa obywatelskiego".

 

Mówiąc o znaczeniu partnerstwa organizacji pozarządowych z przedsiębiorcami prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janina Ochojska podkreśliła, że regularne przekazywanie środków przez firmy daje organizacjom stabilność i możliwość planowania długofalowej działalności.- Świat organizacji pozarządowych w Polsce nie byłby tak silny, gdyby nie współpraca z biznesem. To, że ten postęp organizacji mógł się dokonać, że mogliśmy się sprofesjonalizować, to również zasługa współpracy z biznesem, od którego po prostu się uczyliśmy - powiedziała.
 
Andrzej Klesyk, prezes PZU SA, podkreślił, że choć fundacja założona przez jego firmę ma jasno sprecyzowaną strategię - wspiera działania związane z bezpieczeństwem, m.in. na drogach, edukacją i finansuje kulturę narodową, nie oznacza to, że nie wspiera różnych akcji charytatywnych.
 
Socjolog, działacz organizacji pozarządowych Jakub Wygnański ocenił, że minione 25 lat było wielkim sukcesem polskiej przedsiębiorczości, jednak wiąże się to z poważnymi kosztami.
- Jednym z nich jest to, że jesteśmy od siebie bardzo oddzieleni, bardzo skoncentrowani na sobie, uważamy, że podstawowy mechanizm rozwoju ma charakter rywalizacyjny, że troszczymy się przede wszystkim o siebie i swoich najbliższych - powiedział.
 
Mirella Panek-Owsiańska z Forum Odpowiedzialnego Biznesu podkreśliła, że wyzwaniem przyszłości jest też zwiększenie skali zaangażowania firm. W jej ocenie najwięcej jest do zrobienia zwłaszcza w sektorze małych i średnich przedsiębiorstw.
 
Do przedstawicieli biznesu zaapelowała o wspieranie takiej działalności organizacji pozarządowych, która buduje kapitał społeczny, a która nie jest w stanie wpisać się w strategie biznesowe firm. W tym kontekście wymieniła m.in. organizacje tzw. watchdogowe, które zajmują się kontrolą obywatelską.
 
Zamykając debatę minister prof. Irena Wóycicka oceniła, że istotnym elementem odpowiedzialności biznesu w perspektywie kolejnego ćwierćwiecza jest tworzenie dobrych jakościowo miejsc pracy, tj. tworzenie przestrzeni dla wykorzystania zdolności, kreatywności i innowacyjności pracowników.
 
Jak dodała, potrzebna jest też zmiana kultury firm w Polsce i położenie szczególnego nacisku na dialog z pracownikami. (PAP)
Poleć znajomemu


Opuszczasz oficjalny serwis Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej


Dziękujemy za odwiedzenie naszej strony.

Zapraszamy ponownie.